+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Okul Öncesi Dönemi Bilgisayar Oyunlarının Önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Okul Öncesi Dönemi Bilgisayar Oyunlarının Önemi
  Okul Öncesinde bilgisayar oyunları

  Okulöncesi dönemdeki birçocuğun bazı durumları daha kolay ve sıkılmadan kavrayabilmesinin yolu oyundan geçer. İçinde bulunduğumuz sürecin bilgiçağı olduğu düşünülürse,çocukların gelişimindeki buönemli dönemde bilgisayar ve bilgisayar oyunlarıönemli bir yer tutmaktadır.

  Burada dikkat edilmesi gerekilen konu, bilgisayarınçocuk tarafından denetimli kullanılması ve ne kadar kullanılması gerektiğinin bilinmesidir.
  Bilgisayar kullanımı ile ilgili yapılan bazı araştırmalara göre, bilgisayar kullanan okulöncesi yaştakiçocukların okula hazır olma durumlarının, bilgisayar kullanmayançocukların durumlarına oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Bilgisayar kullanançocukların gelişim testlerinin puanlarının kullanmayanlara kıyasla iki kat daha fazla olduğu da aynı yönde yapılan araştırmalarla saptanmıştır.

  Bilgisayarınçocuklarüzerindeki olumlu etkilerini kısaca şöyleözetlemek mümkündür.

  Duygusal- sosyal Gelişimine katkıda bulunur.
  • Sosyal yeteneklerini geliştirir. Kendine güveni arttırır. Yaşıtları ile sosyalleşmesini sağlar. Yazma ve iletişim becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur.
  • Çocuğu merak ve rekabet duygusuyla cesaretlendirir.

  Motor Gelişmelerine katkıda bulunur
  • El-göz koordinasyonuna büyük katkı sağlayabilir(farenin kullanımı, boyama,çizimçalışmaları vb.), el becerisini geliştirir
  • Konsantrasyon ve reflekslerini geliştirmesine yardımcı olur.

  Bilişsel (Zihinsel Gelişimine katkıda bulunur.
  • Dikkati geliştirerek, algılama ve kavrama yeteneklerini geliştirir.Çocuk günlük yaşamında ve eğitimi sırasındaöğrendiği pekçok kavramı bilgisayar oyunları ile pekiştirebilir.
  • Bilişsel gelişimine katkıda bulunur. Planlama ve problemçözme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Bilgisayar oyunlarında yer alan ve hızlı bir şekilde karar vermeyi gerektiren problemler,çocukta problemçözme becerisinin gelişmesine katkıda bulunabilir. 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Çocuklar en çok şiddete yönelik oyunlar oynuyorlar ailenin fark ettikten sonra kesinlikle önlemini almalıdırlar.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Okul öncesi dönemde bilgisayar oyunları çocukların beyin gelişimini olumsuz etkilediği için önerilmez. Ama çocuğumuz çok fazla oyun oynamak istiyorsa ve bu isteğin önüne geçmek zor oluyorsa o zaman çocuğumuza belli bir süre belirleyip sadece bir süre içerisinde bilgisayar oyunu oynamasına izin verebiliriz
+ Yorum Gönder