+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Üstün Zekalı Çocuklara Özel Bilgisayar Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Üstün Zekalı Çocuklara Özel Bilgisayar Oyunları
  Üstün Zekalı Çocuklara Özel Bilgisayar Oyunları nelerdir ne gibi oyunlar tercih edilmelidir  Anne Babanın Günümüzde yapılan genel zeka(IQ) ve duygusal zeka(EQ) testleriyle üstün zekalı çocuklar kolayca belirlenebiliyor. Genellikle doğumdan okul öncesi döneme kadar ki zamanda bu tür çocuklar kendilerini bazı göstergelerle belli ediyor.

  Uzmanlar, hızlı öğrenme, kuvvetli hafıza, geniş kelime hazinesi, normal çocuklara nazaran farklı ilgi alanlarına ilgi duyma(uzay, böcekler, arabalar), problem çözmekten hoşlanma, çevreye ve yaşananlara karşı çok duyarlılık, bulmacalar-sayılar-labirentlerle ilgilenme, enerjik olma, akılcı sorular sorma, sanat dallarına meraklılık, gelişmiş espri- mizah yeteneği, koleksiyon yapmaktan hoşlanma, yaradılış ve var olmayla ilgilenme özelliklerinden biri ya da bir kaçı görülen çocukları üstün zekalı olarak nitelendiriliyor.

  Bu tür çocukların potansiyellerinin ve enerjilerinin çok yüksek olmasından ötürü özel muamele görmeleri gerekiyor. Fakat günümüzde özellikle Türkiye şartlarındaki tek eğitim düzeyinin hakim olması bazı durumlarda bu çocukların az ilgi gördükleri için zamanla normalleşmelerine ya da kendini geliştirmeye imkanı bulanların yaşıtlarından dışlanarak çevrelerine yabancılaşmalarına neden oldukları gözleniyor. Üstün zekalı çocukların bu potansiyellerini korumaları için genellikle ya kendinden büyük kişilerle iletişim kurmaları ya da kendi yaşlarının üstünde olan oyuncaklarla oynamaları gerekiyor.

  Son dönem yaşanan teknolojik ilerlemeler sayesinde kitle iletişim araçlarını takip eden bu çocuklar televizyonda belgeseller izleyerek, bilgisayarlarda yaş sınırlaması olmayan strateji, zeka, bulmaca, satranç, dama ve labirent gibi oyunları oynayarak, kendilerini geliştirme imkanı bulabiliyor. Erken yaşta interneti keşfeden bu çocukların, online oyunlar sayesinde araştırmacı yönleri gelişirken aynı zamanda, akıl yürütme, görsel hafıza, konsantrasyon süreleri ve hızlı düşünebilme açısından kapasiteleri daha çok artıyor. zekalı çocuklar bilgisayarı nasıl kullanacaklarını iyi bilir 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Üstün zekalı çocukların en belirgin özelliği Gelişimin çoğu alanında yaşıtlarının ilerisinde olmalarıdır. Bu yüzden onlar için en eğlenceli ve faydalı oyunlar, eğitici oyunlardır.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  üstün zekalar çocukları için bir çok imkan var üstün zekalı çocuklar için özel eğitim bulunmaktadır onları ihmal etmemeli anne baba burada çok dikkat etmeli
+ Yorum Gönder