+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Çocuklarda Özerklik dönemi nedir çocuğu nasıl etkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Çocuklarda Özerklik dönemi nedir çocuğu nasıl etkiler
  çocuklara hangi yaşta tuvalet eğitimi için iyidir ne yapmak gerekir

  12-36. aylar arasındaki bu dönem anal dönem ya da tuvalet eğitimi dönemi olarak da bilinir. Çocuğun bağımlılıktan kurtulmaya başladığı, yürüyüp konuşabildiği, çevreyi araştırabildiği bir süreçtir. Annenin baskıcı tutumu sonucu çocuk, ilerideki hayatında boyun eğen, aşırı sessiz, sakin, uysal bir kişilik geliştirebilir.

  Annenin kısıtlamayan, serbest tutumu ise çocuğun kural tanımayan, vurucu kırıcı bir kişilik geliştirmesine sebep olabilir. Özerklik döneminde yürümesi, konuşması gelişen çocuğun, bedensel olarak da güçlendiğini, kaslarının, kemiklerinin geliştiğini gözlemek mümkündür. Dönemin sonunda dengeli olarak parmak uçlarında yürüyebilen, giyinip soyunabilen, su dolu bardağı dökmeden götürebilen, tek ayak üzerinde durabilen bir çocuk haline gelir.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Çocuk yürümeye başladığında ve kendi kendine yemek yemeye çalıştığında zorlansalar da onlara izin vermek gerekir. Çocuğun davranışsal özerklik kazanması için bu gereklidir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Çocuklarda özerklik bağımsızlaşmak demektir. çocukların anneden bağımsız hareket edebildikleri döneme özerk dönem denir özerk dönem 2 yaşından sonra başlar bu dönemde çocukların hareketlerinin kısıtlanmaması gerekmektedir. yaşanabilecek tehlikeli durumlara karşıda mutlaka önlem alınmalıdır.
+ Yorum Gönder


özerklik dönemi nedir,  çocuklarda özerklik dönemi