+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda çocuklara Din Eğitimi Nasıl Verilmeli? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  çocuklara Din Eğitimi Nasıl Verilmeli?

  Çocuk yetiştirmek profesyonellik ister bu durumda anne ne yapmalı

  Çocuk yetiştirmek çok önemlidir
  U. Ü. İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Mehmet Emin Ay "Din eğitimi basit bir olay değil. Allah'ı severek değil korkarak ibadet etmesinde anne babanın rolü var" diyor.
  * Çocuğa Allah'ı anlatmaya, dini konularda bilgiler vermeye kaç yaşında başlamalıyız?
  Din eğitiminin başladığı yaş çocuk konuşmaya başladıktan itibarendir. Ama bu karşımıza oturtup çocuğa işte "Allah şöyledir" "Peygamber böyledir" demek değil. Ancak çocuk konuşmaya başladıktan itibaren ona "Allah" kelimesini, "Bismillah" kelimesini sadece slogan olarak öğretiyoruz. Yani çocuk bunu ezberliyor ve tekrarlıyor. Niçin? 3-4 yaşlarında merak çağı başladığında, güzel bir çiçek görüyor "Nasıl oldu?" dediğinde çocuğa "Onu Allah yarattı" diyebilelim diye bunları önceden öğretiyoruz. Yani önceden tanıdığı "Allah" kavramı çocuğun zihnine aynı zamanda yaratıcı olarak eklenmiş oluyor. Çocuk konuşmaya başladıktan sonra dini terimleri öğretmek her din mensubunun yaptığı normal bir şeydir. Bunu Hıristiyanlar da yapıyor. İşte İsa'dan bahsediyor, Ruh'ül Kudüs'ten bahsediyor.
  * Manalarını vermek gerekmiyor mu?
  Manalarını vermek zorunda değilsiniz. Belki de hiç gerek yok. Çünkü 2-3 yaş konuşma çağı manlarını kavrayabileceği bir yaş değil.
  * Manasını anlatmadan sadece kelimeyi öğretmenin ne gibi bir faydası olabilir?
  Sadece bir alışkanlık olarak, bir slogan olarak öğretiyoruz tabir-i caizse. Çocuğun hafızasında bu yer etsin diye. Sordukça manasını aktaracağımız zaman gelmiş demektir. Anadolu'da hani dedeler dizlerine oturturlar çocukları "Allah kaç?", "Peygamberin kim?" diyerek çocuğun cevabını beklerler. Bütün bunlar çocuğu Allah kavramına yakınlaştırmak, Allah ile tanıştırmak içindir. Çocuk bizim dediklerimizi anlar ama konuşabilmesi için bunları zihninde anlamlandırabilmesi gerekir. Bu, 4 yaşından sonra olur. Merak çağı. Sora sora öğrenir. O zaman Allah'ın bütün varlıkları yaratan Rabbimiz olduğundan söz edebiliriz. Çünkü temel olarak bir Allah kavramı onda vardır. Hiç tanımadığı birinden bahsetmiş olmuyoruz. Hani ezanlar okununca "Allahu Ekber" denilen Allah'tan bahsediyoruz.
  * Çocuk gelip "Anne Allah ne demek, nerede? Lailahe illallah ne demek?" şeklinde sorular sorduğunda anne-baba nasıl cevaplar vermeli?
  O zaman onun anlayabileceği sözlerle cevap vermek gerekir. Peygamberimiz buyururlar: "İnsanlara anlayabilecekleri ölçüde konuşun". "Lailahe illallah" kelimesini açıklamak için anne babanın kullanabileceği en ağır ifade "Ben Allah'ın varlığını kabul ediyorum" cümlesidir. Bunu anlatmak gerekiyor çocuğa ve yetiyor. Sormaya başladığı zaman zaten artık öğrenmeye hazır hale gelmiş demektir.
  * Din eğitimi deyince hemen akıllara anne ve çocuk ilişkisi geliyor. Babanın rolü nedir bu konuda?
  Bence görev itibariyle din eğitiminde babanın anneden daha çok görevi var. Bir çocuğun babasının yanında namaz kılması, namazdan sonra babasının kucağında oturup o manevi tadı hissetmesi çok daha önemli. Çocuk babadan alacağı eğitime ihtiyacı vardır. Eğitim açısından baba anneden çok daha ihtiyacı gideren bir kişidir. Ama gel gelelim, biz Türk erkekleri olarak maalesef çocuklarımızla evlerimizde çok da ilgili değiliz.
 2. Mesport
  Moderators

  Çocuğa Dini Eğitim Nasıl Verilmeli

  Sual:
  Küçük çocuklara dinimizi nasıl sevdirebilir, nasıl terbiye edebiliriz?

  CEVAP

  Bunu yap, şunu yapma demek yerine, örnek olmak gerekir. Lisan-ı hâl, lisan-ı kalden entaktır. Yani insanın hâl ve hareketi, sözünden daha etkili olur. Kendimiz, hal ve hareketlerimizle güzel örnek olursak, yarı yarıya bu işi başarmış sayılırız. Daha sonra, Peygamber efendimizin, Eshab-ı kiramın, din büyüklerinin, Evliyânın sevgisini aşılamalıdır. Bu sevgi verilirse, onların ismini söyleyerek Allahü teâlâyı anlatmak, dinimizin emir ve yasaklarına alıştırmak kolay olur. İnsan, sevdiğine benzemek ister; insan, sevdiğinin sözlerine uyar. Büyükler, talebelerine, önce namazdan, oruçtan, haramlardan bahsetmezlerdi. Mesela, İmam-ı Rabbani hazretlerini, kendi hocalarını anlatırlar, bu büyükleri sevdirirlerdi. Ondan sonra, bunlar; karada, denizde, havada yani her yerde namazı, dinimin emir ve yasaklarını düşünürlerdi. Büyüklerin sevgisi, her derde ilaç gibidir. Onların sevgisi ve bereketi ile dinimize uymak çok kolay olur.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  çocuğa din öğretme ilk konuştuğu zaman ona Allah kelimesin Allah'ın varlığını ve ona kelime şehadeti öğretilir Aileler bu konuyu asla ihmal etmemelidir.
+ Yorum Gönder