+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda İnternette cafelerde yasal olmayan şeyler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  İnternette cafelerde yasal olmayan şeyler nelerdir
  Bilgisayara konulacak yasaklar

  İnternet cafelerdeki yasaklar nelerdir evde bilgisayar varsa konulacak yasaklar nelerdir

  İnternette cafelerde yasal olmayan şeyler neler.jpg


  Her halka açık veya toplum tarafından kullanılan işletmeler gibi internet kafelerinde uymak zorunda oldukları bir takım kuralları vardır. En başta internet kafelerin fiziki koşullara uyması,Yangına karşı önlemleri, asayiş konusunda bazı asgari kriterlere uyması gereklidir. Bu yüzden ruhsatları belediyeler ve valilikler tarafından verilmektedir.

  İnternet kafelerde , toplu halde kullandığı için hukuka aykırı içeriklerin,özellikle bölücü siteler, pornografik siteler veya bir takım zararlı içerikleri olan sitelerin girilmesinin engellenmesi gerekmektedir. Çünkü internet kafeleri 18 yaşın altında çocuklarda kullanabilmektedir.

  İnternet kafelerdeki herhangi bir içeriğin düzenlenmesi , Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, internet kafeler için belirli filtre programlarının kullanmasını öngörmüştür ve bu filtre programlarının veri tabanları aynı başkanlık tarafından güncellenerek, internet kafeyi toplu olarak kullanan insanların ve çocukların, herhangi bir şekilde zararlı içeriklere erişmesini engellemek için bir takım yöntemler öngörülmüştür.Bu sebeple internet kafe sahiplerinin veya internet kafe kullanıcılarının, ayrı bir ayar yapmasına gerek kalmadan bu tür içeriklerin görüntülenmesi engellenmektedir.

  İnternet kafelerde bazı oyunlar online veya toplu olarak oynanabilmektedir. Normalde bütün ülkelerde oyunlar için yaş sınırlaması vardır.Ancak Türkiye’de bu tür sınırlandırma veya sınıflandırma yapan bir kurum yoktur. Bu sebeple internet kafelerde hangi oyunların oynatılıp , oynatılmayacağına, internet kafenin bulunduğu il valiliği veya ilçe kaymakamlığı karar vermektedir. Buradaki kararlarda da psikologlardan, öğretmenlerden, pedagoglardan yararlanmaları gerekmektedir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  İnternet ve kafe ortamları toplu olduğu için bütün orda bulunan kişiler yaş sınırlaması olmadı için yasak olan sitelere girmektedir böylece insanda psikolojik bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Bazı bölgelerde yaş sınırlanması vardır ama türkiyede bu olmaması olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır..
+ Yorum Gönder