+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Oyuncaklar Çocuğun Gelişimini Olumsuz Etkiler mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Oyuncaklar Çocuğun Gelişimini Olumsuz Etkiler mi
  Oyuncaklarla Çocuğun Gelişimi nasıl olur ne gibi oyuncaklar tercih edilmelidir

  Oyuncaklar Çocuğun Gelişimini Olumsuz Etkiler mi1.jpg.
  Oyuncakların, çocuğun gelişimini olumlu yönde etkilediği ve mutlaka oynaması gerektiği,
  düşünülür ki bu doğru bir düşüncedir. Yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun her çocuk, oyunla ve oyuncakla büyümelidir. Bu nedenle doğru oyuncak seçimi ciddi bir önem taşır ancak gelişimini destekleyecek oyuncaklar seçtiğini zannederek yanlış seçimlerde bulunan aileler olduğu da bir gerçektir. “Çocuğumuzu olumsuz etkileyen oyuncaklar da var mıdır?” sorusunun cevabı “evet” tir ve maalesef bir çok ebeveyn bu yanlışa düşer.
  Örneğin; elektronik oyuncaklar, bu tip oyuncaklardır. Genellikle, çocuğunuzu tek başına oyun oynamaya yönlendirdiği için hem sosyalleşmesi açısından sıkıntılara yol açar hem de çocuğunuzu kısıtlı bir mekana hapseder ve bu tür oyuncaklarda çocuğunuzun, yaratıcılığını geliştireceği hiçbir özellik yoktur.
  Savaş oyunları ve silahlar da, çocuğunuzun çevresine karşı saldırgan bir tutum geliştirmesine, sosyal hayata uyum konusunda sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bir canlıyı yok etmek üzere kurulmuş savaş oyunları, bir süre sonra çocuğunuzda, bunun normal bir şey olduğu duygusunun yerleşmesine kadar varabilen olumsuzluklara neden olabilir.

  Ailelere Öneriler
  • Çocuklar için aslında her şey bir oyuncaktır. Bu nedenle illa para vererek oyuncak satın almanız gerekmez.
  • Biraz yaratıcılığınızı kullanarak üretebileceğiniz her şey mükemmel bir oyuncak olabilir.
  • Tuvalet kağıdı ruloları, boş kutular, makaralar, plastik mutfak eşyaları, küçük kaşıklar da harika oyuncaklardır. Üstelik hepinizin de çok iyi bildiği gibi çocuklar, kucak dolusu paralar ödenerek alınmış oyuncaklarla değil, bu tarz eşyalarla oynamaya bayılırlar. Bir araştırmaya göre çocukların hazır bir oyuncağa gösterdikleri ilgi tam 90 saniyedir. Çünkü her şeyiyle hazır bir oyuncakta keşfedeceği, araştırıp karıştıracağı fazla bir şey yoktur. Bu nedenle oyuncak alırken, daha basit, yapıp bozabileceği ve yeniden inşa edebileceği oyuncakları seçmeniz yararlı olacaktır.
  • En basit görünen ama çocuğa kattıkları açısından ciddi faydaları olan oyuncaklar ise; kum ve sudur. Çocuğunuz, bir kap suyla saatlerce oyalanabilir ve bundan mutluluk duyar.
  • Yaşı kaç olursa olsun kitaplar, okumayı sevmesi ve göz aşinalığı oluşturması bakımından çok etkilidir.
  • Oyuncak alırken; içerdiği malzemelere, üretiminde kullanılmış maddelere, boyasının çıkıp çıkmadığına da mutlaka dikkat edin.
  • Çocuğunuzun, oyuncakla oynarken her zaman sizin gözetiminizde olmayacağını düşünerek; zarar verici, kesici ve küçük parçalar içeren oyuncakları, erişemeyeceği yerlerde saklayın ya da hiç eve sokmayın!
  • El ve parmak kaslarını güçlendiren hamurlar, çocuğunuzu oyunun içine aktif olarak katacağından büyük yarar sağlar.
  • Oyuncağın üretiminde kullanılan maddelerin, yanıcı, parlayıcı özellikler taşımaması gerektiğini unutmayın!
  • Oyuncak seçiminde en önemli kurallardan biri de, oyuncağın çocuğa yönelik bir oyuncak olması gerektiğidir, ailelerin kendi isteklerine yönelik değil.
  • Bir çocuk için oyuncağa kaç para verildiği ya da nereden alındığı ve markası hiçbir şey ifade etmez. Çocuk oyuncakla severek oynamalıdır. Eğer istenirse her şey oyuncak olabilir, hatta satın alınan diğerlerine göre daha yararlı bile olabilir. Bütün gereken; biraz yaratıcılık ve dikkattir.
  Oyuncak, bir çocuk için yaşamsal ihtiyaçları kadar önemlidir. Çocuğunuz, oyun ve,
  oyuncaklar aracılığıyla gerçek hayata hazırlanırlar. Doğru oyuncak seçimi, ancak çocuğunuzun kişilik özelliklerini, zeka düzeyini, fiziksel yapısını ve ilgi alanlarını doğru saptamak yoluyla mümkündür. çocuklarda her zaman yaşına göre oyuncaklar verilmelidir 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Bazı oyuncaklar çocuğunuz için gelişimini olumsuz ve kötü etkiler . Bu oyuncaklar şunlardır: tabanca oyuncak bıçak bu tur oyuncaklar çocuğunuz gelişimi için olumsuz oyuncaklardır. Onun yerine yapboz gibi oyuncakla oynasınlar.
+ Yorum Gönder


oyuncağın olumsuz etkileri