+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkileri
  Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkileri ne gibi etkileri olur olumlu yada olumsuz etkileri


  Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkileri1.jpg.

  Anne oyuncak alırken yada çocuğuna oyuncak alırken çok dikkat etmesi gerekir,
  Zaman zaman anne-babaların önemsiz görüp hatta alırken fazla düşünmeyi zaman kaybı olarak gördükleri oyuncaklar, çocuk gelişiminde büyük bir önem taşıyor. Hatta kimi, çocuğun ileride seçeceği meslek hakkında ipucu verebiliyor.

  Oyuncaklar, çocukların hayatında çok önemli bir yer tutar. Ama çocukların hangi oyuncaklarla
  ,
  oynadığı çok önemlidir. Çünkü oyuncaklar; kişiliklerinin ve becerilerinin oluşmasında büyük rol oynarlar. Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım, oyuncakların çocuk gelişimindeki önemi ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi verdi: Oyuncak; çocukların kişilik ve yetenek gelişimini sağlayarak, yetişkinlerin dünyasına hazırlanmalarına yardımcı olur. Doğru seçilen bir oyuncak, çocukların psikolojik gelişimi kadar, kültürel gelişimine, hatta ileride meslek seçimlerine de fayda sağlar. Örneğin arabalara çok meraklı bir çocuğun ileride yarış sporlarına ilgisi olması, lego ya da el hamurlarına ilgisi olan bir çocuğun da mimar ya da mühendis olması olasıdır. Oyuncaklara olan ilgi, çocukların içinden gelir ve çocuğu zorla başka bir oyuncağa yönlendirmek imkansızdır. Önemli olan çok küçükken yeteneğini keşfetmek ve ona göre çocuğu yönlendirmektir. Bu nedenle yaş grubuna göre çocuğa uygun oyuncağı almak ve onu oyuncağıyla oynarken sıkı sıkı gözlemlemek gerekir. Hayal kahramanları, tabanca, tüfek gibi oyuncaklar; çocukların ruhsal gelişimine olumsuz etkide bulunur. Bu tip oyuncaklar, çocukları şiddete meyilli hale getirebiliyor ve bu da travmaya neden olabiliyor. Özellikle 5 yaşına kadar soyut ve somut kavramı gelişmediği için çocuklar, gerçek hayatla hayal dünyasını karıştırabilirler. Ailelerin bu konuda dikkatli olması ve çocukları ne kadar isterse istesin bu oyuncaklardan uzak tutması gerekir.

  2-3 YAŞIN YARATICILIĞI ARTIRILMALI

  Bu aylar arasında çocuklar, hayal gücüne dayalı oyunlar geliştirirler. Bu nedenle çocuğun, kendi kendine yeni bir şeyler oluşturacağı malzemeler tercih edilmelidir. Oyun hamurları, kum, su, gazete kağıdı, tahta ya da plastik çekiç, tornavida, keskin olmayan makas, boyalar, kağıtlar, hayvanları tanıma gibi basit tahmin oyunları, boyama kitaplarını tercih edebilirsiniz. Bu dönem ve sonrasında çocuğunuza sunulan oyuncakların doğal malzemelerden yapılmış olması, hem yaratıcılığını artırır hem de kendini ifade etmesine daha fazla fırsat sunar. Üç tekerlekli bisiklet çocukların en çok sevdiği oyuncaklardan biridir. Bisikletle bacaklarını, el ve ayaklarıyla
  ,
  birlikte kullanmayı öğrenirler ve yön duyguları oluşur. Oyun parkları ise sosyalleşmeye başlamasını sağlar. Doktor korkusu olan bu yaş grubu çocuklara, doktor seti alarak bununla oynaması sağlanabilir. Böylece zamanla doktor korkusunu aşmasına yardımcı olunabilir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Oyun; çocuğu yetişkin hayata hazırlayan en etkin yoldur. Çocuğun en önemli eğitim araçları oyuncaklarıdır. Oyun oynamayan bir çocuk ne sosyal ne fiziksl ne de bilişsel olarak gelişir. Tedirgin bir çocuk dönemi yaşar. Duygusal gelişim göstermez.
+ Yorum Gönder


oyuncaklar,  oyuncakların çocuğun psikolojisine etkileri