+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Dünyadaki çocukların 10da biri obez Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Dünyadaki çocukların 10da biri obez
  Dünyadaki çocukların 10 da biri obez olmasının sebebi nedir obezlıkte neye dikkat edilmelidir


  Dünyadaki çocukların 10′da biri obez1.jpg.

  obezlik denince akla yemek gelir ama işin asli oyle değil bazende hastalıkta olabiliniyor
  Dünyanın önde gelen Sağlık İletişimcileri’nden oluşan GLOBALHealthPR IHSMS 2.0 insiyatifi yaptığı araştırma dünyada 10 çocuktan 1i obezken bir ay içinde sosyal medyada sadece 15,189 kez yer aldığını ve bu oranın obez çocuk sayısının 23,440de 1ine denk geldiğini ortaya koydu.

  GLOBALHealthPR IHSMS 2.0 ekibi, dünya ,
  genelinde online değerlendirme metodolojisi ile 1 aylık takip uyguladı. Araştırmada; çocuk obezitesi konusundaki dijital sohbetler incelendi. Türkiye’de bütünleşik iletişim şirketi Optimum Brand tarafından temsil edilen GLOBALHealthPR çocukluk obezitesinin küresel bir sorun olduğunu, ancak sosyal medyada küresel bir gündem yaratmadığını doğruladı.

  IHSMS 2.0 SAYESİNDE SOSYAL MEDYA KULLANICILARININ ANLAYIŞI ORTAYA ÇIKTI

  Birçok ülkede obezite ciddi bir sorunken, konu hakkında online iletişimin büyük bölümü Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde blog kullanan anneler diyet ve egzersiz yoluyla sorunun nasıl üstesinden gelmeye çalıştıklarını yazıyor ancak obezitenin görülme sıklığına karşın sosyal medyaya az yansıması yardıma ihtiyacı olan annelere ulaşmayı zorlaştırıyor.

  Çocuk obezitesinin önlenebilir ancak ,
  yaygın bir durum olduğu göz önüne alındığında, GLOBALHealthPR analistleri önleme ve tedavi çerçevesinde hiç tedavi yöntemi olmayan veya daha az yaygın hastalıklar ile karşılaştırıldığında çocukluk obezitesinin şaşırtıcı bir şekilde sosyal medyada yer alma sıklığının çok düşük olduğunu açıkladı. Örneğin, lösemi önlenebilir bir hastalık değil ve yakalanma riski çok az olan bir hastalık olduğu halde sosyal medyada çocuk obezitesinden 7,813 kat daha fazla yer alıyor.

  Araştırma, çocukluk obezitesinin gündeme gelmesi için büyük fırsatlar olduğunu ortaya koydu. Ebeveynler, sağlık personeli ve okul yöneticileri online gruplar ile yakın ilişki içinde olması gibi basit adımlarla online ,
  etkileşime başlamış olacaklar.

  Bu etkileşim bilgi alış verişi ve takip için bir başlangıç olacaktır.

  Özellikle Güney Amerika’da, çocuk obezitesindeki artışa rağmen bu konu sosyal medyada hiç gündem oluşturmamaktadır. Bu bölgelerde çocuk obezitesini gündeme getirmek, farkındalık yaratmak ve çocuk obezitesinin Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi yaygın hale gelmesini önlemek için yardımcı olacaktır. 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Obezite vücut ağırlığındaki artış ve bunun sonucunda gelişen vücut yağı fazlalığı olarak tanımlanmaktadır. Besin tüketim miktarı ve seçimi obeziteyi etkileyen önemli faktörlerdendir. Obez ço*cuk her za*man ya*şıt*la*rı*na gö*re da*ha faz*la yi*yen ço*cuk de*ğil, tü*ke*te*me*ye*ce*ği ka*dar ener*ji alıp az ener*ji har*ca*yan ço*cuk*tur.
+ Yorum Gönder