+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Disleksi nörolojik bir sorundur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Disleksi nörolojik bir sorundur
  Disleksi nörolojik bir sorundur bu durumda ne yapmak gerekır


  Disleksi nörolojik bir sorundur1.jpg.


  Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur.

  İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadıgı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez.

  Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da,
  görülmektedir. Fakat bazen hastalık farkedilmeyebilir.Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır: İzafiyet teorisini ortaya çıkaran büyük bilgin Albert Einstein, kalipso müziğinin kralı Harry Belafonte, büyük mimar, heykeltraş ve Mona Lisa’yı resim dünyasına armağan eden ressam Leonardo da Vinci, İrlandalı yazar Yeats, başta “Düşünen adam”olmak üzere pek çok önemli eserin sahibi heykeltraş Rodin, sinema oyuncusu Tom Crouse, şarkıcı ve sinema oyuncusu Cher disleksili ünlüler arasındadır


  Disleksi nörolojik bir sorundur2.jpg.


  Disleksi’li çocuklarda dikkat bozukluğu da görülür. Bu nedenle,
  bu çocuklara bir uzman tarafından sistemli bir dikkat eğitimi verilmelidir.Sözel, işitsel, görsel eğitim metodları seçilmelidir. Sınav sorularını çabuk okuyamazlar ve cevapları yazamazlar. Bu nedenle bu çocuklara sözlü sınav yapılması daha etkin olur. Çoktan seçmeli sınavlarda (test) daha başarılı olurlar.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biridir. Çoğu dahilinde yaşadığı bir hastalıktır. Belirgin belirtileri; Bedenlerini doğru bir şekilde hareket ettirmekte zorlanırlar. Sakar ve dalgın olabilirler.
+ Yorum Gönder


disleksi,  DİSLEKSİ