+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Çocuğu Söz Dinlemeyen Ebeveynler Neler Yapmalıdır ilgili bir yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Çocuğu Söz Dinlemeyen Ebeveynler Neler Yapmalıdır ilgili bir yazı
  Anne babalar çocuklarına nasıl söz geçirebilirler söz geçirmenin en önemli yollu nasıl olmalı  bir anne eğer çocuğuna sevdiği şeyler mahrum bırakmalı bu ona sözünüzü dinlamaya yardımcı olacaktır
  Çocuğu Söz Dinlemeyen Ebeveynler Neler Yapmalıdır ilgili bir yazı1.jpg.
  Bu durumla en sık karşılaşılan zaman çocuğun 2 yaş civarında olduğu dönemdir. Bu dönem aynı zamanda çocuğun tuvalet alışkanlığını da kazandığı zamana denk düşer. Çocuk artık kendi vücudu üzerinde iyiden iyiye kontrol kazamaya başlamıştır. Bu dönemde çocuk istekleri üzerinde daha ısrarcı, inatçıdır. Anne babanın tahammül sınırlarını zorlayacak kadar zıtlık çıkarabilir, gereksiz yere ağlar, istekleri olmadığında eşyaları fırlatabilir, kendini yerlere atabilir. Bu durum zordur ancak normal gelişimin de bir paçasıdır. Bakım verenin bu sürecin geçici olduğunu bilerek sabırlı olması gerekir. Çocuğa bağırmak, şiddet uygulamak gibi yanlış tavırlar çocuğun daha da negatif bir tavır içine girmesine neden olmaktan başka işe yaramaz. Böyle durumlarda en uygun davranış sabırlı, sakin ve kararlı olmak, çocuğun sakinleşmesini beklemektir.

  - Söz dinlememe durumunun nedenleri neler olabilir?

  - Çocuğun içinde bulunduğu yaş döneminin yanı sıra, çocuk eğitiminde anne babanın takındığı tavır ve farkında olmadan yaptıkları tutum hataları da çocuğun söz dinlememe davranışı göstermesine sebep olabilir. Özellikle çocuklara uygulanan katı disiplin veya tam tersi fazla gevşek bir disiplin, ebeveynlerin kararlı ve net bir tavır sergileyememesi ve çocuğa farklı mesajların verildiği kalabalık ortamlarda yetişmiş çocuklarda bu tip olumsuz davranışları daha fazla görüyoruz. Ayrıca çocuğa bir kardeş gelmesi çocukta yarattığı stres nedeniyle sinirli olmasına ve olumsuz da olsa ilgiyi üzerine çekmeğe yönelik zorlayıcı, söz dinlemez davranışların ortaya çıkmasına neden olabilir.

  - Anne-babalar çocuklarına nasıl söz geçirebilirler? Neler yapmalılar?

  - Çocuğun toplum içinde uyum içinde yaşayabilmesi, sorumluluk,
  duygusu ve iç denetim kazanabilmesi için belli bir disiplin içerisinde yetiştirilmesi gerekir. Kural tanımayan, her istediği yapılmış, söz dinlemeyen çocuklar hem kolay mutlu olamazlar, hem de davranışlarındaki benmerkezci tutum nedeniyle sosyal çevre tarafından dışlanabilirler. Bu nedenle anne babaların çocuklarına bazı toplumsal kuralları ve sağlıklı davranış modellerini öğretmeleri çok önemlidir. Burada en önemli noktalardan birisi anne ve babanın çocuklarına kendi davranışlarıyla örnek olduklarını unutmamalarının gerektiğidir. Kendisiyle ve birbirleriyle sürekli bağırılarak ve azarlayarak konuşulan çocuklar aynı davranışları kendi anne baba ve kardeşlerine gösterirler. Aynı şekilde saygılı, çalışkan, girişken olabilmeleri için çocuklarımıza davranışlarımızla örnek olmalıyız. Aşırı katı disiplin uygulanması ise çocuğun korkak, öfkeli ve kızgın davranışlar sergilemesine yol açabilir.

  - Ödüllendirme yönteminin çocuğa istenilen davranışı yaptırmada nasıl etkisi vardır?

  - Doğru davranışlarının gözden kaçırılmadan, fazla abartılı olmamak kaydıyla övülmesi ve takdir edilmesi çocuğu mutlu ederek olumlu davranışın tekrarlanması ve pekişmesini sağlar. Somut hediye ve ödüller de sık olmamakla birlikte verilebilir.

  - Çocuk söz dinlemediğinde cezalandırmak ne kadar doğru bir davranıştır?

  - Ceza ve ödüllendirme çocukların eğitiminde kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış,
  yöntemlerdir. Öncelikli olarak tercih edilmesi gereken her zaman ödüllendirme olmalı, cezaya en son başvurulmalıdır. Cezalar asla çocuğun kişiliğini zedeleyecek, onun kendine güvenini sarsacak nitelikte olmamalıdır. Bilgisayar oyunu oynamasının kısıtlanması, sokağa çıkmasına belli bir süre izin verilmemesi, odasında bir süre oturup beklemesi gibi onun için önemli ve severek yaptığı birkaç aktiviteden uzaklaşması şeklinde cezalar daha uygun olacaktır. Çocuğu da eleştirirken "Sen yaramaz bir çocuksun" gibi genel ifadeler kullanmak yerine, "Bu yaptığın davranış yanlıştı" gibi hataya odaklanmak çok,
  daha doğrudur.

  - Sizin anne-babalara bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

  - Sonuç olarak kendine güvenen, mutlu ve sosyal ilişkilerinde başarılı çocuklar yetiştirmek istiyorsak onlara davranışlarımızla örnek olmalı, onlara güvendiğimizi hissettirmeli, olumlu davranışlarını takdir etmeli, onlarla ilişkilerimizde hoşgörülü, tutarlı, net ve kararlı davranmaya dikkat etmeliyiz. Aşırı gevşek ve aşırı katı bir disiplin çocuklarda davranış sorunları oluşmasına neden olacağından dengeli bir eğitim çok önemlidir. 2. Fatma
  Administrator

  Anne babalar çoğu zaman çocuklarından uslu durmalarını, istenilen şekilde davranmalarını beklerler. Çocuklarda zaman zaman anne-babalarının sözünü dinlememe kendi bildiklerini okuma davranışları görülebiliyor. Bu tür durumlarda öncelikle anne ve babaların kesinlikle sağlamaları gereken ortam huzur ve sukunetin olduğu, sevgi ve güvenin aşılanmaya devam ettiği bir aile ortamı olmalıdır.
 3. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  eğer ki anne babalar tarafından söylenen sözler çocuğun bir kulağında giriyor ve diğer kulağından çıkıyorsa çocuğu rencide etmeden yaptıkları doğru davranışa ödül yanlış davranışa ise cezalar verin tabii çokk ağır cezalar olmamalı çocuğu psikolojik rahatsızlıklara düşürecek kadar ağır olmamalı bunun ayarlamasını da çocuğunuzun durumuna göre de ayarlayabilirsiniz
+ Yorum Gönder