+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Levent ile Kanguru Masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Levent ile Kanguru Masalı

  Levent ile Kanguru


  kanguru-masali.jpg


  Levent, okuduğu bir hikaye kitabında kanguruların ceplerinde büyüttükleri yavrularından bahsedildiğini görünce şaşkınlık içinde kendi kendine sordu: "Hiç hayvanda cep olur mu?" Kitaptaki kanguru cevap verdi: "Şaşırmakta haklısın sevgili Levent. Fakat, gerçekten de biz kanguruların karnında, "kese" adı verilen ve yavrumuzun beslenmesinin, korunmasının ve gelişmesinin sağlandığı bir bölüm bulunur."Levent resimde annesinin karnındaki cepten kafasını çıkarmış yavrunun sevimliliğine karşı derin bir şefkat hissetti.
  Levent: Peki bu sevimli yavru o cebe nasıl geldi acaba?
  Kanguru: Yavru kanguru daha henüz 1 cm iken, erken doğum gerçekleşir. Bu cebe, daha tam olarak gelişmemiş minik yavru, 3 dakikalık bir yolculuk sonucunda ulaşır.
  Levent: Bu çok ilginç Peki yavru bu kesede nasıl beslenir?
  Kanguru: Kesemizin içinde dört farklı meme bulunur. Bu memelerden birisinde, kıvamı ve ısısıyla bu küçük yavru için özel hazırlanmış bir süt vardır. Diğer üç memede ise yeni doğmuş bir bebek için değil, yaşı daha ileri bir yavru için hazırlanan süt bulunmaktadır. Bu yavru da birkaç hafta sonra ilk emdiği memeyi bırakacak ve yaşına göre olan memeyi emmeye başlayacaktır. Biraz daha büyüyünce ise bir ötekisine geçiş yapacaktır.
  Levent: İnanılmaz! 1 cm boyundaki kanguru yavrusu, bu dört memeden hangisini seçeceğini nereden bilebilir? Ya siz anne kangurular dört memenin her birine bu kadar farklı özellikteki sütleri nasıl yerleştirmiş olabilirsiniz?

  De ki: "Rabbimin sözleri(ni yazmak) için deniz mürekkep olsa ve yardım için bir benzerini (bir o kadarını) dahi getirsek, Rabbimin sözleri tükenmeden önce, elbette deniz tükeniverirdi."
  (Kehf Suresi, 109)

  Kanguru: Dahası, yeni doğan yavrunun emdiği süt diğer memelerden gelen sütlere göre daha sıcaktır. İçerdiği besinler de daha farklıdır. Sence biz anne kangurular bu meme içindeki sütü nasıl ısıtabiliriz? Sakın unutma sevgili Levent, bunların hiçbirini yapan aslında anne kanguru değildir. Bizim kesemizin içindeki sütlerin farklı olduğundan haberimiz bile yoktur. Memelerimizdeki sütün sıcaklığını hesaplayabilmemiz mümkün değildir. Her süte farklı özellik vermeyi, hangi sütün içinde hangi besinin olduğunu da bilemeyiz. Biz sadece Allah'ın bizlere emrettiği şekilde yaşarız. Yavrumuzun ihtiyaçlarını da bizi yaratan Allah düşünmüştür. Sonsuz şefkat ve merhamet sahibi olan Rabbimiz, en uygun yapıdaki sütleri, yavrular için en uygun yere, yani biz annelerinin karnına yerleştirmiştir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Çocukların eğitimlerinde büyük rolleri olan hikayeler çocukları hem kitap okumaya alıştırırlar hem de onlara bilmedikleri bilgiler verirler. mesele levent ve kanguru hikayesinde olduğu gibi. bu hikayede kangurular hakkında tam olarak bir şey bilmeyen levent kanguruların özelliklerini hem öğrenirler hemde öğrenmekten büyük bir zevk alırlar,
+ Yorum Gönder


levent hikayeleri