+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Pinokyo hikayesinin özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AciLForum
  Moderators

  Pinokyo hikayesinin özeti


  Pinokyo masalı

  Tahtadan bir kukla olarak yaratılan Pinokyo’nun lk İsteği Gepetto babasının dileği gibi gerçek bir oğlan çocuğu inaktır. Ama bunu elde edebilmesi için egoist kişiliğinden vazgeçmesi gerekecektir. Bunun için Gepetto’nun sevgi dolu yuvadan ayrılıp dünyayı keşfetmek üzere eğitici bir yolculuğa çıkar.

  Bu yolculuk sonunda Pinokyo mavi peri tarafından gerçek Çocuğa dönüştürülür.
  Marangoz “Kiraz Usta,” masa bacağı yapmak için bir odun iriyordu. Dükkânın bir köşesinde duran oduncuğu görünce, “aradığımı buldum” diyerek odun parçasını eline aldı ve keseriyle yontmaya başladı. Ancak, daha ilk vuruşta odun dile geldi ve “Vurma bana, canım acıyor.” dedi. Usta, şaşkınlıkla sesin nereden gtldiğini araştırmaya başladı. Bir müddet sonra, yanıldığını zannederek, yeniden odunu yontmaya başladı. Ancak bu sefer, daha öncekinden daha da fazla bir ses “Ay..of…daha çok acıttın canımı1.” diyordu- Kiraz Usta, bu defa çok korkmuş ve şaşırmıştı.

  Duyduğu sesin, odundan geldiğine İnanıp, inanmamak arasında tereddütlüydü. Bir kere daha yanılmış olduğunu düşünerek, rendesi ile odunu yontmaya başlamıştı ki, Pinokyo‘nun “Ay yapma, gıdiklanıyorum!” diyen incecik sesini duydu ve düşüp bayıldı.

  Usta, henüz gözlerini açmış, yerde yatmaya devam ediyordu. Çocukların “Püskül, püskül!” diye seslendikleri yaşlı komşusu Buy Geppetto içeri girdi ve onun yerde yatan halini görünce alay etti. Kiraz Usta’da hiçbir şey belli etmeden, yerdeki karıncalarla birlikte matematik öğrendiğini söyledi. İki ihtiyar gülüştüler.
  Sonra da, komşusu kukla yapmak için bir tahta parçasına ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu arada “Aferin sana püskül!” diye bir MI duydular. Bu defa da, “Niye bana püskül dedin?!”, ” Demedim!” diye tartışmaya başladılar. Neticede, tartışma bitti ve Püskül Usta, tahtayı almak için elini uzattı. Ancak bu defa da tahta Antonio U$ta’nm elinden zıplayıp, Geppetto Usta’nın ayağına çarpınca,

  Niye ayağıma attın?!”, “Yok atmadım.” diyerek yaka paça kavgaya tutuştular. Yorulduklarında ise yeniden barıştılar ve Geppetto Usta odun parçasını aldı ve dükkânına gitti.

  Geppetto Usta’nm dükkânı çok küçük, karanlık, fazla eşya bulunmayan bir yerdi. Dükkânına girince hemen aletlerini çıkardı ve odun parçasını istediği gibi şekillendirmek için işe koyuldu. Bir yandan da yapacağı kuklaya koyacağı ismi düşünüyordu. Sonunda, Pinokyo ismini koymayı kararlaştırdı.

  Elindeki keski ile başını, alnını yaptıktan sonra kafanın orta yerine mısır püskülü ile saç yaptı. Yaptığı iki göz fırıldak gibi dönüyordu. Söylene söylene burnunu yapmaya koyuldu. Ancak, yaptığı burun hızla büyüyordu. Bıçakla kesip attı, ama burun yine büyümeye devam ediyordu. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, ağzını yapınca dilini çıkarıp, şarkılar söyledi. 2. Ziyaretçi

  bu neya kısa olsa olmazmı
 3. Asel
  Bayan Üye
  Pinokyo hikayesinin özeti

  bu neya kısa olsa olmazmı
  Tahtadan bir kukla olarak yaratılan Pinokyo\'nun tek isteği Gepetto babasının dileği gibi gerçek bir oğlan çocuğu olmaktır
  Ama bunu elde edebilmesi için egoist kişiliğinden vazgeçmesi gerekecektir
  Bunun için Gepetto\'nun sevgi dolu yuvasından ayrılıp dünyayı keşfetmek üzere eğitici bir yolculuğa çıkar

  Bu yolculuk sonunda Pinokyo mavi peri tarafından gerçek bir çocuğa dönüştürülür
 4. Buğlem
  Devamlı Üye
  Pinokyonun babası onu öyle bir ustalıkla yapmıştı ki herşeyi tamamdı yanlız bir şey eksikti, Pinokyo bir kuklaydı ancak pinokyo da diğer insanlar gibi canlı olmak istiyordu atrıca her yalan söyleyişinde burnu biraz daha uzuyordu ve Pinokyo en sonunda mavi peri sayesinde isteğine ulaştı.

+ Yorum Gönder


pinokyonun kısa özeti,  pinokyo özeti kısa,  pinokyo kısa özeti,  pinokyo kısa özet,  pinokyonun özeti kısa,  pinokyo hikayesi özeti