+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Kısa Kısa Eğitici Anlamlı Güzel Masallar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kısa Kısa Eğitici Anlamlı Güzel Masallar








  Eşek Ve Sahibi Masalı

  bir gun bir essek sahibiyle bereber sehre gitmis adam tuz almis ve essege yuklemis essek te yorulmus ve uyaniklik yapmis bilerek gole dusmus 2. gunde sehre gider ve gine gole dusmus sahibi bilerek yaptigini anlayinca 3. gun sehre gidip buyuk bir sunger almis ve essek suya dusmus sunger daha da agirlasmis.
  sahibi demiski `` uyanik ama benden uyanik degil`` digerek evine gule gule gitmis

  ------------

  Büyütecin ne olduğunu, her şeyi yüz kat büyülten bir çeşit gözlük camı olduğunu herkes bilir. Bir damla suya büyüteçle bakıldığında binlerce küçük yaratık görünür. Oysa çıplak gözle bakarsak onların hiç birini göremeyiz. Ama onlar her zaman o suyun içindedir. Bir zamanlar “dev amca” adında bir adam yaşarmış, güzel, ilginç olan her şeye sahip olmak istermiş eğer elde edemezse ya büyücüye başvurur yad kendi kendine binbir çeşit yol icat edermiş. Bir gün aline büyüteci alıp bir damla suyu incelemiş suyun içinde o gözle görünmez yaratıklar hiç durmadan hareket ediyorlar, sıçrayıp, hopluyorlarmış. Çok ilginç bulmuş fakat daha net görmek için renklendirmeyi düşünmüş ve kırmızı bir renk damlatmış içine. Bu bir büyücünün kanıymış. Birden sudaki yaratıklar pespembe oluvermiş. Bu yaratıkları bir kente yaşayan canlılara benzetmiş. Hiç durmadan itişiyorlar, dövüşüyorlar, birbirlerini çekiştiriyor ve acımasızca ısırıyorlar. Aşağıdakiler yukarı çıkmak istiyor hem de devamlı onları sindirmeye çalışıyorlar. “Aslında bu yalnızca bir su damlası” demiş. Gülümseyerek “Ama yinede gerçek yaşamdan bir örnek. Oysa tüm canlılar birbirlerine sevgi ile baksalar her şey daha güzel olmaz mıydı ? diyerek bitirir.







 2. Buğlem
  Devamlı Üye





  Her canlı bir amaç için yaratılmıştır ve her hayvanında bir görevi vardır ve bu görevi de yerine getirmek zorundadırlar. Eğer görevini yapmamak için uyanıklık yaparsa eşşeğin düştüğü duruma düşer. Ve biz canlılar bize bu kadar güzel bir hayat verildiği halde neden barış içinde yaşamıyoruz da sürekli birbirimizle savaş içindeyiz ki bu biz insanların açgözlülüğü yüzünden geliyor başımıza.




+ Yorum Gönder


kısa masallar,  kısa güzel masallar,  en güzel masallar kısa,  en güzel kısa masallar,  masallar kısa,  kısa kısa masallar