+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Kibirli Tavşan İle Çalışkan Kurbağa Masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Kibirli Tavşan İle Çalışkan Kurbağa Masalı
  Kibirli Tavşan İle Çalışkan Kurbağa

  Bir varmış bir yokmuş, eski zamanların birinde herkesten hızlı koşmakla övünen kibirli bir tavşan varmış.

  Bu tavşan, ormanda yaşayan kaplumbağanın yavaşlığı ile daima dalga geçer ve:
  - Bu ormanda benden hızlı koşan yoktur. Varsa gelsin yarışalım, diye alay edermiş.
  Bunun üzerine kaplumbağa:
  - O kadar böbürlenme. Kendine de o kadar güvenme. Tamam, hızlı koştuğun doğru, ama sen de geçilebilirsin! Hatta ben bile senden daha hızlı koşarım. İstersen yarışalım, demiş.
  Tavşan, kaplumbağanın bu sözlerine kahkahalarla gülmüş, o kadar çok gülmüş ki, gülmekten midesine ağrılar girmiş:
  - Sen mi benimle yarışacaksın? diyerek onunla alay etmiş. Ama yine de yarışı kabul etmiş.
  Yarışın nerede başlayıp biteceği tesbit edildikten sonra ikisi birden yarışa başlamışlar.
  Kendine çok güvenen tavşan, bir ok gibi yerinden fırlayarak yarışa çok hızlı başlamış. Biraz koştuktan sonra arkasına dönüp bakmış ki kaplumbağa uzaklardan bile görünmüyor.Kahkahalarla güldüktan sonra koşmayı bırakıp yol kenarındaki tarlada gördüğü havuçları iştahla yemeğe koyulmuş. Ama hem çok fazla yediği, hem de hava çok sıcak olduğu için uykusu gelmiş. "Kaplumbağanın buraya gelmesine daha çok var" deyip, bir ağacın altına yatıp uyumuş.

  Güneş ufuk çizgisine doğru inişe geçmeye başladığı sırada, sabahtan beri hedefine doğru azimle ilerlemekte olan kaplumbağanın, bitiş çizgisine varmasına bir metreden biraz fazla mesafe kalmış.

  İşte o anda tavşan korku içinde uyanıvermiş. Bir de bakmış ki, kaplumbağanın hedefine ulaşmasına çok az bir mesafe var. Hemen telaşla fırlayarak yola düşmüş.
  Kaplumbağaya yetişmek için uzun bacaklarını hızla hareket ettirerek, dili dışarıda, çılgınlar gibi koşmaya başlamış ama sabahtan beri kararlı adımlarla hedefine doğru yol alan kaplumbağayı geçmesi mümkün olmamış.

  Zavallı tavşan! Yorgun ve onuru kırılmış olarak, sessizce gü-lümsemekte olan rakibinin yanma yığılıp kalmış.

  Kaplumbağa, kendine çok güvenen bu kibirli tavşana bakıp şöyle demiş:
  "Hiçbir zaman kendini başkalarından üstün görme. Sen, kendine çok güvenerek uyudun, Ben ise yavaş olmama rağmen çalışarak seni geçtim. Bu sana ders olsun. Son gülen, iyi güler!" 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bu masal da kibirli bir tavşanın hızlı koştuğunu överek kimsenin onu geçmeyeceğini söylemesiyle bir kaplumbağanın onunla yarışa girmesiyle tavşanın onu geçeceğini düşünmesi ve alay etmesiyle uyuması ve nasıl olsa ben kaplumbağayı geçerim demesi ve kaplumbağanın tavşanı geçmesi ve tavşanın yaptıklarından dolayı pişman olması anlatılmaktadır.
+ Yorum Gönder