+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda çirkin sesli eşşek ile çekirge masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  çirkin sesli eşşek ile çekirge masalı
  Çirkin Sesli Eşşek İle Çekirge

  Uzun zamanlar önce, tarlaların birinde bir eşek yaşarmış. Bu eşek tarladaki taze otları yiyip, derenin soğuk suyunu içerek mutlu bir şekilde günlerini geçirirmiş. Arada bir anırır, tarladaki bütün hayvanların ve insanların kulaklarını ağrıtırmış. Ama değmeyin e-şeğin neşesine. Öyle neşeli, öyle mutluymuş ki

  Fakat bir gün herkesin kendinden kaçmaya çalıştığını farke-dince bu duruma çok üzülmüş, eski mutlu günleri bir daha geri gelmemiş. Çünkü ne zaman anırmaya başlasa tarladaki herkes kulaklarını kapatıyor, o sussun diye önüne ot koyup meşgul etmeye çalışıyorlarmış.
  Zavallı eşek, bu duruma çok üzülüyor ve yapmalı da bu sesi düzene sokmalı diye düşünüp duruyormuş

  Böyle kara kara düşünürken bir çekirge atlamış önünden. Öyle de güzel sesi varmış ki çekirgenin, bayılmış bizim eşek. O ötmüş, bizimki anırmış; o ötmüş eşek anırmış
  Anırmış anırmasına ama bakmış olmuyor. Sesi bir türlü çekirge gibi güzel çıkmıyor. Sonra çekirgeye dönüp, "Çekirge kardeş, afe-dersin." deyince çekirge bakmış eşeğe, "Buyur, bir şey mi istiyorsun?" demiş. Eşek lafı dolandırmadan konuya girmiş, "Çekirge ka deş, ben de sizin gibi ötmek isterim, acaba sizin gibi güzel ses : karabilmek için yapmalıyım?" Çekirge şaşırmış, "Ne bileyim," demiş.. "Ben doğduğumdan beri hep böyle öterim."
  Son bir ümitle, "Peki ne yiyip içersiniz?" demiş eşek, "Belki sizin yediklerinizi öğrenir, onları yersem sesim size benzer belki!"

  Çekirge bir hoplamış, iki zıplamış, cevap vermiş, "Biz, çiçeklerin üstünde biriken çiğlerden yeriz sadece." demiş. "Yani çiçelderin üstünde biriken sulardan içeriz."
  O günden sonra sadece çiçeklerin üzerindeki sulardan içmiş bizim eşek, başka bir şey yiyip içmeden Böylece sesinin çekirge gibi güzel olacağını zannetmiş. Fakat kısa bir zaman sonra bizim zavallı eşek açlık ve susuzluktan ölüp gitmiş. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  çirkin sesli eşek ile çekirge masalı eşeğin sesinin çok iğrenç olduğu çekirge ile konuştukları anlatılmaktadır tabi böyle bir şey söz konusu bile değildir sadece çocuklar için yazılan bir yazıdır.
+ Yorum Gönder