+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Tek gözlü alageyik masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Tek gözlü alageyik masalı
  tek gözlü alageyik


  Güzel bir alageyik, ormanda dolaşırken bir anda karşısına avcılar çıkıvermiş. Alageyik hemen kaçmaya başlamış ama avcıların attığı oklardan biri gözüne isabet etmiş. Bir gözü çıkan güzel alageyik tek gözüyle kala kalmış.

  O artık tek gözlü bir alageyikmiş. Bu zavallı hayvan, bir gün deniz kıyısına varmış ve otlamaya başlamış. Bir yandan da can korkusundan yüreği kıpır kıpırmış.
  - En iyisi, demiş. Görün gözümü karadan yana çevireyim, dikkatli olayım. Bakarsın yine avcılar gelir de göremem sonra. Denizden ise adama bir kötülük gelmez, kör gözümü de denizden yana veririm, olur biter.

  Dediği gibi yapmış ve başlamış karnını doyurmaya. Derken deniz tarafında bir sandal belirivermiş. Adamlar, geyiği görür görmez hemen ok ve yaylarına davranıp tek gözlü alageyiği gafil avlayıver-mişler. Zavallı alageyik oracıkta yıkılıvermiş.
  - Ah! demiş, ölürken. Ne umdum, ne buldum. Kara tehlikeliydi, deniz güvenilirdi güya. Ama ölüm denizden çıkageldi. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bu masal da anlatılan bir alageyiğin orman da dolaşırken avcılar tarafın dan özüne ok girmesi ve tek göle kalmasıyla bir gün acıkması ve denizin yanın da kimse beni öldüremez düşüncesiyle orada yemek yemesi ve onu avcılar yakalaması bununla birlikte pişmanlığı anlatılmaktadır.
+ Yorum Gönder