+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Kel papağan masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Kel papağan masalı
  ​Kel Papağan Öyküsü

  Bakkalm birinin, rengarenk tüyleri olan, güzel sesli ve c: » iyi konuşan bir papağanı varmış.
  Dükkanın maskotu olup bekçiliğini üstlenen bu şirin papağan gelen müşterilere güzel nükteler söyleyip, şakalar yaparak gulj.-rürmüş. Tıpkı bir insan gibi konuşmasının yanında, ayrıca çok güzel de ötermiş.
  Bakkal her zamanki gibi öğle vakti yemek yemeye evine gitmiş,
  Papağan da dükkanı bekliyormuş. O sırada bir farenin peşine düşen kedinin biri dükkandan içeriye dalmasın mı!
  Kediyi görünce korkudan ne yapacağını şaşıran zavallı par ğan panik içinde oradan oraya kaçarken gül yağı şişesini devirip ortalığı birbirine katmış.
  Biraz sonra evinden dönen dükkan sahibi, ortalığı darmadağın görünce çok şaşırmış. Hele gül yağı şişesinin kırılıp içindeki çok değerli gül yağının zayi olduğunu görünce ne yapacağını bilememiş.
  Öfkeden yüzü kıpkırmızı olan bakkal, o kızgınlıkla eline geçirdiği sopayla papağanın başına sertçe vurmuş. Vurunca da olan olmuş; papağanın dili tutulup başındaki tüyler dökülmüş.
  Başı kel olan zavallı papağan, günler geçmesine rağmen türlü konuşmuyor, eskisi gibi gelenlere nükteler yapıp güldürcnû yormuş.Bakkal yaptığına bin pişman olup, ah vah ederek saçını sakalını yolmuş.
  "Elim kırılsaydı da zavallı kuşa vurmasaydım!" diye kendi kendine söyleniyor, kuşu yeniden dile gelsin diye dualar ediyor, yoksullara sadakalar veriyormuş.
  Aradan üç gün üç gece geçmiş, fakat kuş hiç konuşmamış. Bakkal, bu kuş artık konuşmayacak diyerek üzüntüyle kara kara düşünürken o sırada yoldan başında hiç saç kalmamış kel biri geçmiş.
  Bunu gören papağan, hiç beklenmedik biçimde hemen dile gelerek konuşmaya başlamış:
  - "Ey kel! Neden öyle kel oldun, yoksa sen de benim gibi gül yağı şişesini mi döktün?"
  Bunu duyan herkes gülmeye başlamış. Çünkü papağan, gördüğü bu adamın da kendisi gibi gül yağı şişesini devirip kırdığını, bu yüzden sahibinin onun da başına vurarak saçlarının dökülmesine sebep olduğunu sanmış. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Kel papağan masalı sadece çocuklara anlatılmak için yazılmış hiç bir şekilde her hangi bir doğruluğu olmayan bir masaldır papağanlar konuşabilir yalnız bu masaldaki gibi yapamaz.
+ Yorum Gönder