+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Beyinsiz eşek öyküsü masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Beyinsiz eşek öyküsü masalı
  Beyinsiz Eşek öyküsü Masalı

  Günlerden bir gün, ormanlar kralı aslan ile fil bir ol zünden atışmışlar. Atışma kavgaya dönüşmüş, bir müddet tikten sonra dostları araya girerek ayırmışlar.
  Kavgadan sonra oldukça yorgun düşen aslan, hemen yanma çağırıp, "Bugün çok yorgunum, kolumu kaldıracak yok, bundan dolayı ava çıkacak durumda değilim. Gidip bir avla da birlikte yiyelim." demiş.
  Tilki, kendinden emin olarak, "Emrin baş üstüne aslan kr hiç meraklanmayın! Hemen bize bir eşek bulup getiririm."
  Aslanın yanından ayrılan tilki, ormana eşek aramaya Biraz sonra uzaklarda başıboş otlayan çelimsiz bir eşek göı Selam verip hâl hatır sorduktan sonra, "Bu bozkırda, kupkuru; neden otlanıyorsun sevgili eşek kardeşim!" demiş
  Eşek istifini bozmayarak, "Ben halimden memnunum. Gör ğün gibi herkes gibi geçinip gidiyorum. Bir şikayetim yok." kan lığını vermiş.
  Tilki, eşeği kandırmayı kafasına koymuş ya-konuşmasına vam etmiş,
  "İyi söylüyorsun, hoş söylüyorsun da eşek kardeş, bu kuf yerde, taşlık arazide sabretmek de akıl karı değil hani."
  "Bir önerin mi var?" diye sormuş eşek, biraz da merak edeTilki atlamış hemen,
  "Seni yemyeşil, sulak bir otlağa götürmemi ister misin?" Eşek otlamayı bırakıp açmış gözlerini, "Neredeymiş bu çayır?" diye sormuş merakla. Tilki,
  "Güven bana, düş peşime!" demiş.
  Tilki önde, eşek arkada yürümüşler, yürümüşler gele gele ormana gelmişler. Tilki, eşeği aslanın inine doğru sürüklüyormuş. İşte tam bu sırada bir kükreme duyulmuş. Eşek ürkmüş birden, "Ne oluyor burada?" demiş korkarak. Tilki,
  "Sakin ol eşek kardeş!" demiş. "Ne oldu, neden durdun?"
  "Sesi duymadın mı?" diye sormuş eşek.
  "Ne sesi?" demiş tilki, anlamamazlıktan gelerek.
  "Az önce bir kükreyiş duymadın mı?"
  "Senin açlıktan, kuru otla mideni doldurmaktan kulakların da bozulmuş!" demiş tilki. "Yahu ses mes yok, nereden çıkarıyorsun? Gel benimle!"
  Tilki sonunda eşeği aslanın inine yaklaştırmayı başarmış. Aslan da eşeği görür görmez bir pençede yere serivermiş. Epeydir aç olduğundan da hemen yemeğe başlamış. Biraz yedikten sonra susamış. Hemen yemeğe ara verip dere kenarına su içmeye gitmiş.
  Bunu fırsat bilen tilki de, hayvanın beynini bir güzel midesine indirivermiş.
  Aslan su içmekten dönüp de eşeğin beynini görmeyince hiddetlenerek, "Bunun beyni nerede?" diye kükremiş. Tilki, kurnazca cevap vermiş,
  "Sorduğun şeye bak kralım! Hiç eşeğin beyni olsa, senin kükreyişini duyduğu halde inine doğru gelir miydi! 2. Hakim
  Devamlı Üye

  beyinsiz eşşek öyküsün de anlatılan bir eşşeğin çok beyinsiz olduğu ve eşşeğin aklını çalıştıramadığını bunun sonucunda da eşşeğin yaptığı saçma sapan hareketleri anlatmaktadır.
+ Yorum Gönder