+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Oyunları Forumunda Okula başladıktan sonra yolculuklarda oynadığımız oyunlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Okula başladıktan sonra yolculuklarda oynadığımız oyunlar

  Okula başladıktan sonra yolculuklarda oynadığımız oyunlar nelerdir bu oyun nasıl bir oyun

  Çoğunu hala oynadığımız oyunlar bunlar. Bir kısmını daha küçükken daha çok oynardık, ama büyüdükçe yenileri katıldı oyunlara. Yenilerini uydurduk ailece. Buna yaratıcılık da diyorlar ama sonuç olarak eski oyunlardan esinlenerek, sağdan soldan öğrenerek uydurduğumuz oyunlar işte.

  TUTMACALI OYUNLAR:
  1- RENK TUTMACA:
  Ben bir renk, annem ve babam başka başka birer renk tutarlar. Belirli bir süre ya da mesela Ayvalık'a kadar diye bir oyun sonu belirlenir. Kimin tuttuğu renkten fazla otomobil geçerse, oyunu o kazanır. Bu oyun oynanırken farkettik ki oyun sorunlu biraz. Çünkü ya karşıdan gelen araba birden çok renkliyse? Bazı arabalar 2-3 renkli. Yolda oyunların en keyifli tarafı da bu: tartışmalar.
  Ama şunu da unutmayın, bu tartışmaların sonunda sorun nasıl çözülür onu öğrenmiş oluyorsunuz. Yoğun tartışmalar sonunda bizim bulduğumuz çözümler ise şöyle:
  Ya geçen arabanın renklerininden tutanlar birer puan alır (beyaz ve siyah ise arabanın renkleri, beyaz ve siyah tutan varsa onlar birer puan alır.) ya da hakim olan renk ne ise puanı sadece o alır.

  2- OTOMOBİL MARKASI TUTMACA:
  En zevk aldığım oyunlardandır. Herkes bir otomobil markası tutar. Belirlenen yere gelinceye kadar sayılır. Kimin tuttuğu otomobil markası daha çok tekrarlanmışsa oyunu o kazanır. En çok hangi markanın kazandığını yazmayacağım: Reklama girer!
  İlle kopya vermem istenirse bana yazın. Hatta reklama girmesini isteyen otomobil firmaları bile yazabilir, maksat harçlık çıksın ı

  3- PLAKA NUMARASI TUTMACA:
  Herkes bir ilin plaka numarasını tutar. Kimin tuttuğu ile ait araba daha çok geçerse oyunu o kazanır. Bu oyunda da bazı sorunlar var: 34 plaka her yerde çok. Bir de hangi ilin sınırları içindeyseniz tabi o ilin arabaları çok geçiyor önünüzden. 34'ü veya içinden geçilen ilin numarasını uyanıklık yapıp önce kapan avantajlı duruma geçiyor otomatikman. Babam der ki:"hayatta da bazıları önceden bazı plakaları kapmıştır, sen ne kadar uğraşırsan uğraş onları geçemezsin!" Annemin de itirazı vardır: "O zaman kimsenin bunları kapmasına izin vermemek lazım!" E, doğal olarak biz de eşitlikçi bir yaklaşımı seçeriz bu oyunu oynarken: 34 ve içinden geçilen ilin plaka numarasını kimse sahiplenemez. Bu da oyunu daha çekişmeli ve keyifli yapıyor. Ayrıca coğrafya bilginizi konuşturma fırsatı da veriyor. Hemen içinden geçmekte olduğunuz ilin komşularını düşünüp en uygununu kapmaya çalışıyorsunuz. Güzel oyundur.
 2. GÜLDEREN
  Üye

  okula başlarken yolculukta çocuk için her oyun güzeldir o ellerinden geleni yapmak ister eylenmek gülmek hoppamak yolculukta ise en çok konuşmak ister haylazlık yapar
+ Yorum Gönder