+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Oyunları Forumunda SÖZCÜK TÜRETME İLE İLGİLİ OYUNLAR (sözel oyunlar) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  SÖZCÜK TÜRETME İLE İLGİLİ OYUNLAR (sözel oyunlar)

  Sözel oyunlar nelerdir


  4- İSİM-ŞEHİR

  Bu da hepimizin bildiği güzel bir oyundur. Ayrıca sonsuza kadar uzayabilir. İsim şehirden başlayıp hayvana, bitkiye oradan yemeklere ne bileyim ünlülere, futbol takımlarına kadar uzayabilir. Araba içinde yazma imkanı pek olmadığı ve şöförü de düşünmek gerektiğnden skor tespitinde bizim bulduğumuz yöntem "en önce söyleyen puanı kapar" yöntemidir.

  5- PLAKA - CÜMLE OYUNU

  Önünüzde bir araba gidiyor. Plakası 34 BUG 25 mesela. BUG harfleriyle başlayan üç kelimelik bir cümle oluşturun bakalım: Benim Uykum Geldi, Bursa Uzakta Galiba, Bana Ufak Geldi,Anlamlı plakalara denk gelirseniz güzel, 45 cjy 66 gibi plakalarda ise can sıkıcı bir oyundur. Çok oynamayız bunu.

  6- SON - BAŞ OYUNU

  Anlatmaya üşendim. Biri Murat der. Sıradaki oyuncu "t" ile başlayan bir isim söyler, yani söylenen kelimenin son harfi ile başlayan bir kelime. Murat - Tarık - Kemal - Leyla- Ahmet - Tufan - Nimet - Tuna, gibi. Önce kolay gibi görünür, isimler tükendikçe zorlaşır. Bu oyunu özel isimlerle oynayabileceğiniz gibi hayvan, şehir, marka,versiyonlarını da oynayabilirsiniz.

  7- SCRABBLE

  Şöför bu oyuna katılamaz. Mecburen arka koltuktaki iki kişi tarafından oynanır. Dolayısıyla genellikle annem ve ben oynarız. Scrabble'ın yolculuk için yapılmış olan küçük boy olanları var. Onlar şart. Hem harfler filan dökülmüyor yolda. Bir de internette oynananı var, scrabulous, ama şimdi yeri değil.

  8- BOGGLE

  Babamın araba kullandığı için oynayamadığı ve bize de pek oynatmadığı bir oyundur. Halbuki en az Scrabble kadar severim bu oyunu. Oynatmama sebebine gelince: Taşları karıştırırken çok gürültü çıkıyormuş, ilgisi dağılıyormuş, ona kaza mı yaptırmak istiyormuşuz, filan. Kendi oynayamadığı için bozuluyor, mesele sadece bu aslında.

  9- YAZ - SÖYLE OYUNU
  Türkçede öyle kelimeler var ki dili dönmüyor insanın söylerken. Hadi mitoloji dediniz, arkeoloji desenize şaşırmadan. Ya da meteoroloji veya jaluzi, veya jakuzi. Baba mat edecek ya adamı, zor kelimeler seçer, sen de alay konusu olmamak için kanter içinde tek tek harflerini söyle bakalım, sonra da kelimeyi şaşırmadan 3-5 kere tekrar edersin. Sevmem bu oyunu. İntikamım acı olur ama, ben de ona "üç tas has kayısı hoşafı"nı ve "karga kalkar dal salkar"ı söyletirim.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu tür oyunları oynarken hem eğlenceli vakit geçiririz hem de bilgi hazinemiz artar. Çocuklara bu oyunları sevdirmemiz de fayda var. Bu sayede yorum güçleri ve artar ve hızlı cevap vermeyi öğrenirler.
+ Yorum Gönder


sözel oyunlar,  sozel oyunlar,  sözel oyunlar örnekler