+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda 7 yaşında rekorlar kitabına girecek büyüklükte ayaklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  7 yaşında rekorlar kitabına girecek büyüklükte ayaklar
  7 yaşında rekorlar kitabına girecek büyüklükte ayaklar kısaca


  kocaman ayaklar.jpg


  Adıyaman'da 7 yaşındaki Serhat Suvakcı'nın dengesiz büyüyen ayaklarına çare bulunamıyor.
  7 yaşında olmasına rağmen sağ ayağına 43 numara, sol ayağına 40 numara ayakkabı giyinmesi gereken Serhat Suvakcı, ayakkabı bulamıyor. Ayak parmaklarının dengesiz bir şekilde olmasından dolayı normal ayakkabı giyinemeyen Serhat için özel üretim ortopedik ayakkabı gerekiyor. Yaşının küçük olmasına rağmen ayakları yetişkin kişilerin ayaklarından bile büyük olan Serhat'ın ayakları rekorlar kitabına girecek türden. 26 santim uzunluğundaki sağ ayağına babasının ayakkabıları bile olmuyor. Doğduğunda sağ ayağı büyük, sol ayağı normal olan Serhat'ı ailesi doğduğu günden beri doktor doktor dolaşıyor. Son olarak İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde hipertrofi ve proteus sendrom hastalık teşhisi konulan Serhat'ın ayakları her gecen gün büyüyor.

  Kemiklerinin büyümemesi için yapılan iki ameliyatın sonuç vermediğini belirten ailesi, maddi imkanları olmadığı için fazla bir şey yapamadıklarını ifade ediyor.7 yaşına kadar büyüklerin giydiği terliklerle yaşamını süren Serhat bu yıl okula başlayınca, büyük ayakları daha büyük sorun olmaya başladı. Ayaklarının büyüklüğü ve ağırlığı nedeniyle yürümekte zorlanan Serhat, okula terlikle gidip gelmek zorunda kalıyor. Arkadaşlarının ayaklarından iki kat daha büyük olan Serhat, arkadaşlarıyla birlikte koşup oynayamadığı için üzüldüğünü ve çoğu zaman ağladığını belirterek, tek istediğinin bir çift ayakkabı olduğunu kaydetti.

  Ayakkabı bulmakta zorlandıklarını ifade eden Baba Mehmet Suvakcı, " Doğduğu gün bir ayağının büyük olduğunu fark ettik ve doktora götürdük. Doktorlar hastalık teşhisi koydu fakat ayaklarının büyümesini durduramadık. İki ameliyat geçirdi fakat yine çözüm olmadı. Ayakları her geçen gün büyümeye devam ediyor. 7 yaşına geldi ve artık okula başladı. Okula ayakkabısız gidemiyor. Bizde ona göre ayakkabı bulamıyoruz. Çocukta ayaklarının böyle büyük olmasına üzülüyor. Başka çocuklar koşup oynarken o oynayamayınca diğer çocuklardan etkileniyor. Maddi durumumuz iyi olmadığı için başka illere gidip hastalığını önleyemedik. Yetkililerin yardımcı olmasını istiyorum" dedi.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Kitabin kendisi bir rekortmen olmaya devam etmektedir. Guinness World Records dünyanin en çok satan telifli kitaakbıdır. Ayrıca Amerikan kütüphanelerinden en çok çalınan kitap olma özelliğini taşır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  7 yaşındaki çocukta ayaklarının anormal derecede gelişmesinin nedeni fazla salgılanan büyüme hormonları olabilir. Çocuğun bu durumu hem fiziksel hemde psikolojik yönden rahatsız edici bir durumdur. çocuk yaşıtları arasında farklılığından dolayı utanabilir iki ayağın orantısız olması da yürüme bozukluğuna neden olabilir.
+ Yorum Gönder