+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Çocuk Psikiyatrisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çocuk Psikiyatrisi
  Çocuk Psikiyatrisi ilgili bilgi

  Arkadaşlar sizce çocuk psikiyatrisi nedir hemen bana kısaca açıklar mısınız?

  Çocuklarda gelişim bozuklukları olgunlaşma sırasındaki normal aşamaların aşın derecede görülmeleridir. Bu durumlarda çocuğun ailesinde de benzer bozukluklar çoğu zaman sözkonusudur. Enürez'in bir anksiete semptomu olarak görülebileceğinden ileride söz edilecektir fakat istemsiz idrar yapmanın inhibisyonu için gerekli norofizyolojik mekanizmaların gelişememesi sonucunda olan enürez'e daha sık rastlanır. Encopresis (bkz.) yani uygun olmayan durumlarda istemsiz olarak dışkı durumuda bir olgunlaşma bozukluğudur fakat bu semptomda çoğu zaman önemli bir emosyonel problem sözkonusudur. Gelişimde konuşma bozukluklarına bu arada afaziye ender rastlanır. Daha sık görülen önemli okuma bozukluklarının spesifik bir disleksi veya bunun bir varyasyonundan ötürü olduğu düşünülür. Bütün bu gelişim bozukluklarındaki ortak özellikler daha ziyade erkek çocuklarda görülmeleri ve bazan umut kırıcı derecede yavaş seyreden spontan bir iyileşme göstermeleridir. Çocuklarda hiperkinetik bozukluğun karakteristikleri düşünmeden hareket etme yersiz dalgınlık ve kısa dikkat süresi ile birlikte görülen şiddetli derecede aşırı faaliyettir. Çocuklarda organik beyin bozukluğu vakalarında bu sendroma sık rastlanırsa da hiperkinetik sendrom gösteren çocukların çoğunluğunda hiçbir organik bozukluk belirtisi yoktur. Çocuklardaki psikotik bozukluklar başlıca üç gruba ayrılır. Otizm (bkz.) Çocuklukta ortaya çıkan karakteristik hareketler ve belli zekâ yetenek pattern'leri gösteren şiddetli bir «komünikasyon» bozukluğudur. Yaklaşık 10 yaşına kadar olan dönemde psikotik bozukluklara son derece az rastlanır ve rastlandığı zaman da genellikle organik bazan ilerleyici bir beyin hastalığına işaret eder. On yaşlarında ender olmakla birlikte bazan klasik şizofreni ve manik depressif psikoz görülebilir. Bu durumlara adolesans döneminde daha çok rastlanır. Yetişkinlere özgü nörotik bozukluklar da (psikonevrozlar) buluğ çağından önce az görülür. Bununla birlikte histerik ve obsesyonel bozukluklar oluşabilir ve bu yaş döneminde kendilerine özgü bir semptomatoloji gösterirler.

 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Çocuk Psikiyatrisi, çocuğun hem ruh sağlığını takip eden hemde koruyucu bir alandır. Aileler çocuklarının her önemli sorununda başvurmalıdır buraya çünkü bazen aileler bile çocukların ruh halinden anlayamayabiliyor ve yanlış bir yöntemdense uzman biriyle görüşmek daha mantıklıdır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Çocuk psikiyatristi çocukların gelişimleri sırasında karşılaştıkları psikolojik sorunların tedavisi için eğitim almış ve bu yönde çocuklara yarım eden kişilere denir.Aileler genellikle çocuklarını psikiyatriye götürmek istemezler ama çocuklarında aşamadıkları bir sorun varsa çocuk psikiyatrisinden destek alabilirler.
+ Yorum Gönder