+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde öksürük Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde öksürük
  Bebeklerde öksürük neden olur

  Arkadaşlar sizce bebeklerde öksürük neden olur bana kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde Öksürük Nedir

  Bebekler, büyüklere oranla savunmasızdır ve ufak sebeplerden ötürü hastalanırlar. Hava şartlarının sıkça değiştiği ülkemizde bebekler için hastalığa davet vardır. Çok basit sebeplerden ötürü bebekler ve çocuklarda gribe rastlanır. Soğuk algınlığı virüslerin sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Bu durumda ebeveynler dikkatli olmalı, bebeği rahatlatacak ve komplikasyonların gelişmesini önleyecek önlemler almalıdır. Bebeğini emziren anneler şanslıdır çünkü anne sütü hastalıklara karşı antikor üretir. Bebeğiniz eğer soğuk aldıysa burun akıntısı ve öksürüğü varsa neler yapmalısınız?
  Öncelikle bol sıvı tüketmesini sağlayın. Emziren anneler bebeklerini daha sık emzirmeli, eğer bebeğiniz ek gıdalara başladıysa sulandırılmış elma suyu ve bitkisel çaylar verilmelidir.
  Burun tıkanıklığı soğuk algınlığında kaçınılmazdır. Beslenme ve uyku zamanında 15 dakika önce burunda tuzlu burun damlalarının uygulanması rahat nefes almaya yardımcı olur. Ayrıca buhar makinesi ile bebeğin bulunduğu ortam nemlendirilmelidir. Nemli ortam öksürüğe de iyi gecelektir. Burun akıntısının dışarı çıkması için bebeğin başı hafifçe yükseltilir.
  İlaç kullanımı gerekir. Bu durumda ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Soğuk algınlığını bastırmak zararlı olabilir ve 1 yaşından küçük bebeklerde damla kullanılması önerilmez. Bu nedenle mutlaka bir hekime danışmanız gerekir. Eğer bebeğiniz hırıltılı nefes alıyorsa, öksürük sık ve boğuksa, nefes almakta zorlanıyorsa, renginde solma varsa, sıvı almayı reddediyorsa ve ateşliyse beklemeden doktora gidin.
  Bebeğinizi hastalıklardan korumak için ani hava değişimlerin olmasına izin vermeyin, terleyen çocukların içtiği su sıcaklığına dikkat edin, uyurken bebeklerin terlememesi için ince giydirin ve oda sıcaklığını sabit tutun. Bebekler herkesten çok korunmaya ihtiyaç duyar ve savunmasızdır. Bu nedenle ebeveynlere büyük bir sorumluluk düşmektedir.

  Bebeklerde öksürük ne zaman tedavi edilmeli;

  1- Öksürük kuru ve balgam çıkartılmasını sağla*mıyorsa,
  2- Gece öksürüğü, hastanın ve aile bireylerinin uy*kusunu engelliyorsa,
  3- Kaburgaları saran kaslar, öksürük nedeniyle aşırı geriliyor ve acı veriyorsa,
  4- Balgam aşırı miktarda ise ve hasta çıkarmakta güçlük çekiyorsa,
  5- Boğmaca belirtilerinden birine rastlanmışsa.

  Öksürük Tedavisi

  Öksürüğün bastırılması: Ballı süt gibi sıcak içe*cekler, öksürük refleksinin bastırılması açısından çok yararlıdır. Etkin öksürük şuruplarının çoğu da reçe*tesiz olarak alınabilir.

  Buğu teneffüsü: Bu yöntem, ancak daha büyük çocuklarda güvenli bir biçimde uygulanabilir. Vicks ya da bu amaçla hazırlanmış özel ilaçlar, sıcak suyun içine atılır. Sudan çıkan buğunun teneffüs ettirilme*si, öksürüğü azaltır ve balgam çıkartılmasını kolay*laştırır. Bu amaçla içinde sıcak su bulunan bir kaba, söz konusu ilaçtan küçük bir miktar konulur. Çocu*ğa, başını suyun hemen üzerinde tutması, söylenir. Çocuğun başı, bu durumdayken bir havlu ile örtülür ve üç-dört dakika derin nefes alması sağlanır. Çocuğun yüzünün ciddi biçimde yanabileceği olasılığını unutmamak ve yüzünün, suya değmemesine kesin*likle özen göstermek gerekir. Terlemesine neden ola*cağı için bu tedavi, çocuk yatmadan önce uygula*nmalıdır.


 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Öksürük, solunum yolu hastalıklar arasında en sık görülen bir hastalıktır. Solunum yollarına giren yabancı maddeleri yada içeride olan maddeleri dışarıya atmak için oluşan bir hastalıktır. Öksürük bazı hastalarda ses tellerinde değişikliğe yol açabiliyor.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde öksürük soğuk algınlığına bağlı balgam oluşmasına bağlı olarak görülür. Bebekler yetişkin gibi boğazlarını temizleyemedikleri için öksürük onlarda daha uzun süreli ve daha şiddetli seyredebilmektedir. Öksürüğün kesilmesi için bebeklere bal verilebilir yine keçiboynuzunun nefes açma ve öksürüğü giderme etkisi vardır.

 5. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  bebeklerin bünyesi zayıf olduğu için hemen hastalanır ve öksürmeye başlar bu yüzden bebeklerin soğuk almaması için çok dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder