+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Ek Gıda Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Ek Gıda
  Bebeklerde ek gıda nedir

  Arkadaşlar sizce bebeklerde ek gıda nedir kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde Ek Gıda Hakkında Bilgi

  En İyi Başlangıç Sebzeleri Nelerdir?

  Havuç, balkabağı, mevsiminde kabak, kırmızı pancar, patates. Bu sebzelerle başlıyabilirsiniz. Daha öncede önerdiğim gibi buharda pişirip az bir su ilave ederek koyu bir püre kıvamına getirip bebeğinize yedirebilirsiniz. İlk başta sadece tek bir sebze ile başlamalısınız. Daha sonra bu sebzeleri ikili, üçlü kombinasyonlarla karıştırarak basit bir bebek menüsü hazırlıyabilirsiniz. Yada basit sebze çorbaları yapabilirsiniz. Patates kabızlık yapabilir. Bu nedenle onu diğer sebzelerle karıştırarak verin.

  Bebek İçin En İyi Başlangıç Meyveleri Nelerdir?

  Sebzelerle aynı zamanda yada bir kaç gün sonra meyvelerede başlıyabilirsiniz. Meyveyi akşam üzeri yada öğleye doğru verebilirsiniz. Meyveleri cam rende ile rendeleyip suyunu süzün ve o sudan bir kaç kaşık verin. Bir kaç gün sonra püre kısmını yedirmeye başlayın. Elma, armut gibi sert meyveleri ilk başlarda buharda pişirip yumuşatarak yedirebilirsiniz. Meyvelerin bir kaç tanesini karıştırarakta yedirebilirsiniz.

  En iyi başlangıç meyveleri; elma, şeftali, muz, avakado, armut. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta meyveleri mevsiminde vermek. Muz kabızlık yapabilir. Bu nedenle çok sık vermeyin.

  Yoğurt ve Et Ne Zaman Verilmeli?

  Yoğurt bebekler için ilk başlanan ek gıda olmamalı. Özellikle bebeğimiz emiyorsa gerekli sütü alıyordur. Yoğurdu ilk başlarda günlük olarak mayalamalısınız. Hazır yoğurtları kullanmayın. Kendiniz evde yapmaya çalışın ve yoğurdu sade yedirin. Et ve et ürünlerine 8 ci aydan itibaren başlıyabilirsiniz. Yemeklerine kavrulmuş kıyma katarak azar azar bebeğinizi ete alıştırabilirsiniz.

  Bebeğime Kahvaltı Ne Zaman Vermeli?

  Bebekler için kahvaltıya başlama zamanı en iyi 7 ci ay civarıdır. Bu ayda çeyrek yumurta sarısınada başlıyabilirsiniz. Kahvaltıda kullanacağınız peynir tuzsuz olmalı, en iyisi lor peyniri yada keçi peyniridir. Peyniri suda bekleterek tuzunu alabilirsiniz. Açık süt bulabilirseniz kendi lor peynirinizi yapmak çok kolay.

  Kahvaltı için genelde hazır bebe bisküvileri kullanılır, bunun yerine kendiniz evde yapmaya çalışın. Yada tam buğday ekmeğinin içini ufalayabilirsiniz. Bisküvi yada ekmeği haşlanmış kuru meyve suları ile ıslatıp içine dilediğiniz meyveleri katın.

  Nasıl İyi Bir Bebek Menüsü Hazırlarım?

  Bebeğiniz için gün içinde hazırladığınız yemeklerde renklerle oynayın, bu işinizi kolaylaştırır. Mantık çok basit, yiyecekleri renklere ayırın ve her renkten vermeye çalışın, böylece kafanız karışmaz.

  Turuncular; havuç, balkabağı
  Yeşiller; ıspanak, pazı, brokoli, taze fasulye gibi.
  Kırmızılar; mercimek, pancar, et
  Beyazlar; soğan, pırasa, karnıbahar
  Sarılar; patates, sarı mercimek, bulgur
  Ayrıca kuru meyveleride demir açısından zengin oldukları için bebeğinizin menüsüne ilave edin. Tuzsuz kabak çekirdeği iyi bir çinko kaynağıdır. Tohum öğütücüsü ile iyice ezip meyve pürelerine yada çorbasına bir çay kaşığı haftada iki kere katın

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde ek gıda anne sütü ile beraber verilen gıdadır genellikle ek gıdaya altıncı aydan sonra başlanılması önerilir. ama bazı durumlarda daha erkende başlanabilir annenin sütünün çok yetersiz olması ilk günlerden başlamayı gerektirirken sütün bebeğin büyümesi ile yetersiz gelmesi ile 4 . aydan itibarende başlanılmasını gerektirmektedir.
 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Bebekler için hazır ek gıda pek sağlıklı değildir bu yüzden evde çorba meyve püre gibi şeyler hazırlayın en sağlıklısı bu

+ Yorum Gönder