+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Böbrek Taşı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Böbrek Taşı
  Bebeklerde böbrek taşı nedir

  Bebeklerde böbrek taşı nedir arkadaşlar hemen bana kısaca açıklar mısınız?
 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Bebeklerde Böbrek Taşı Hakkında Bilgi

  Son yıllarda, erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da böbrek ve üriner sistem taşları artış göstermektedir. Bu artışın temel nedeni çevresel faktörlerdir.Bunlar :
  1-Beslenme değişiklikleri (Daha tuzlu ve yoğun hayvansal gıda ile beslenme)
  2-Bölgesel iklim değişiklikleri (Küresel ısınma)
  3-Yetersiz sıvı alımı
  4-ÇOCUKLARA GEREKSİZ YERE VİTAMİN VERİLMESİ.

  Bebeklerde Böbrek Taşı Nasıl Oluşur

  İdrarda normalde böbreğin oluşturduğu çok değişik organik ve inorganik maddeler vardır (Kalsiyum, oksalat, ürat, fosfat, sistin, ksantin, amonyum vb). Bu maddelerden biri veya birkaçı idrar içersinde beklenenin ötesinde artarsa artık eriyemez hale gelir. Sonra bu kristaller birikmeye başlar (Kalsiyum, oksalat, ürat, fosfat, sistin, ksantin, amonyum vb). Bu aşamada taş oluşumunu engelleyen maddeler (Sitrat, pirofosfat, Magnezyum,) devreye girer. Kristalizasyonu engellemeye çalışırlar. Özellikle bu maddelerin eksikliğinde taş oluşumu bu aşamadan sonra kaçınılmazdır.
  Şikayetler nelerdir? Klinik bulgular taşın özelliklerine ve yaşa göre değişir.
  Taş ne kadar büyükse semptomları o kadar fazla olur. Bununla beraber büyük olup da semptom vermeyen taşlar da olabilir.
  Taşın yeri önemlidir. Üriner sistemdeki fizyolojik darlık yerlerinde ve mesane de bulunan taşlar daha kolay şikayete sebep olur.
  Taş idrar akımını engelliyorsa klinik bulgular belirgindir.
  Taşın böbrekten mesaneye doğru hareket etmesi klinik bulguları arttırır.
  Hastalarda taşla beraber idrar yolu enfeksiyonu olması da bulguları arttırır.
  Büyük çocuklarda yan ağrısı ve idrarda kan görülmesi en sıklıkla görülen bulgulardır ve tanı koydurucudur. Küçük çocuklar genellikle belirgin bir bulgu vermezler. Huzursuzluk en bariz klinik bulgu olabilir. Ciddi sancı çekerler. Aynı zamanda kusma atakları da taş hastalığının bulgusu olabilir. Bu yaş grubunda da hematüri –idrarın kanlı olması - karşımıza çıkabilir.
  Taş hastalığının önemli bir bölümü kalıtsaldır.

  Böbrek taşı çocuklarda nasıl önlenebilir?

  Özellikle yüksek oksalat içeren gıdalar (Cips, kraker, bisküvit, kola, çay, kahve, çerez, maydonoz, domates, çikolata, vb-oksalat taşı), aşırı süt ve süt ürünü tüketimi (Kalsiyum taşı), fazla hayvansal gıda tüketimi (ürik asit taşı), fazla tuz tüketimi (hazır gıdalar, hamburger, tost vb.) taş oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerdir.
  Özellikle uygunsuz ilaç tüketimi de taş için hazırlayıcı bir faktördür. Yüksek doz vitamin D ve Vitamin A kullanılması önemli bir taş sebebidir
  Yeterli su tüketimi olgularda taş oluşumunu belirleyen en önemli faktördür. İyi sıvı tüketen olgularda taş olasılığı azalır. Çay oksalat içeriği sebebi ile, portakal suyu Ca içeriği sebebi ile, spor içecekleri Tuz ve sukroz içeriği sebebi ile fazla tüketilmemelidir.
  İdrardaki Sitrat üriner sistem de taş oluşmasını engelleyen bir inhibitördür. Yani idrarda sitrat düzeyinin düşük olması taş oluşumunu kolaylaştırır.ishal gibi K kaybına yol açan olaylar, sitrat metabolizmasını bozar. Enfeksiyon sırasında bakteriler Sitratı metabolizmalarına katarlar. Fazla protein tüketimi de idrarda sitrat miktarını azaltan çevresel bir faktördür.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde de yetişkinlerde görüldüğü gibi böbrek taşına rastlabilmektedir. Bebeklerde böbrek taşlarının nedeni aşırı vitamin verilmesi, aşırı tuzlu gıda verilmesi, yaşanılan iklim gibi durumlar etkilidir.
+ Yorum Gönder