+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Sünnet Kaç Günde Iyileşir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Sünnet Kaç Günde Iyileşir
  Bebeklerde sünnet kaç günde iyileşir hakkında bilgi

  Arkadaşlar bebeklerde sünnet kaç günde iyileşir kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde Sünnet Kaç Günde İyileşmesi gerekir
  Bebeklerin erken yaşlarda sünnet edilmesi hem sağlıklı hem de dini açıdan tavsiye edilen bir durumdur. Bebeklerde sünnet yaşı ve zamanı tartışmalı bir konudur. Bir çok ailenin kafasında bebeklerde sünnet ne zaman yapılmalı sorusu var. Ayrıca bu yazımızda bebeklerde sünnet kaç günde iyileşir sorusuna yanıt vererek bebeklerde sünnet sonrası bakım ve bebek sünneti zamanı hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

  Ülkemizde çocuklara en sık uygulanan cerrahi işlemdir. Son yıllarda sünnet konusunda gündeme oturan ve özelliklede sosyal yapısı gelişmiş, kültürel düyezi yüksek ailelerde Yenidoğan sünneti olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Bizlerde hastanemiz çocuk cerrahisi ekibi olarak siz yeni bebek sahibi olmuş yada olacak aileleri bu konuda aydınlatmak istedik.
  Yenidoğan sünnetinin bize getirdiği yararlar nelerdir?

  Erken yapıldığında yenidoğan ve sütçocukluğu dönemine ait üriner sistem enfeksiyonlarının sünnetsiz çocuklara oranla ortalama 10 kat azaldığı çeşitli çalışmalarda bildirilmiştir Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı oldukça az görülür. Sadece lokal anestezi uygulanır.bu nedenle sünnet işlemi öncesine bebeğin aç kalması gerekmez.

  Sünnet derisinin damarsal yapısı yeni gelişmekte olduğundan sünnet işlemi sırasında kanama kontrolü kolay olur ve işlem sonrası kanama riski çok az olur. Yenidoğan sünneti sırasında bebeklerde ağrı duyar ancak bunu önlemek için işlem öncesinde penisin çevresine yarım saat önce uyuşturucu etkili bir krem sürüler ayrıca sünnet işlemi sırasında da çok küçük bir iğne yardımı ile lokal anestetik madde yine penis çevresine enjekte edilir ağrı ortadan tam anlamıyla kalkana kadar beklenir ve sünnete geçilir.

  Bu lokal ağrı kesicinin sünnet sonrasında etkisi ortadan kalksa dahi bir evde ağrı kesici kullanmaya gerek kalmaz.

  Sünnet işlemi sonrasında bakım çok kolay olur. Bu günlerse siz ve bebeğiniz bu işi beraber bir sağlık görevlisine ihtiyaç duymadan rahatça halledebilirsiniz.


 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde sünnet genellikle bir hafta 10 günde tamamen iyileşebilmektedir. sünnet ne kadar erken yapılırsa iyileşme süresi o kadar kısalacaktır. bir anne olarak sünneti çok geciktirmenizi önermem ben geciktirdim ve baya bir zorlandım bebeğiniz ayaklanmadan sünnet ettirmenizi öneririm bebek büyüdükten sonra sünnet ettirilmesi bebeğin yatakta durmaması sürekli koşturmasından kaynaklı baya bir zorlamakta iyileşme sürecini uzatmaktadır.
+ Yorum Gönder