+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeğimin Ateşi çıkarsa Ne Yapmalıyım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeğimin Ateşi çıkarsa Ne Yapmalıyım
  Bebeğimin ateşi çıkarsa ne yapmalıyım kısaca

  Arkadaşlar bebeğimin ateşi çıkarsa ne yapmalıyım bana hemen kısa bir şekilde açıklar mısınız? 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Bebek Ateşlenince Ne Yapmalı KISACA

  Yavrunuzu her zamankinden daha sıcak mı buldunuz. Öncelikle dudaklarınızın sizi elinizden daha az yanılttığı bilmelisiniz. Ama esas öenmli olan nokta ateşini ölçmektir. Böylece vücut ısısının kaç derece olduğunu kesin olarak görebilirsiniz. Genellikle ateş olarak kabul edilen derece 38 derecenin üzerindeki değerlerdir. Dokunduğunuzda cildinin size sıcak gelmesi her zaman onun ateşi olduğunu göstermez.

  ATEŞ NEDİR?
  Ateş, çeşitli enfeksiyon hastalıklarının sık görülen bir belirtisidir. Ateşin vücudun savunma mekanizmaları üzerinde olumlu etkileri vardır, ancak yüksek ateş zararlı da olabilir. Zararları içinde en iyi bilineni ateşli havaledir.

  Bakteri ve bakterilerin parçalanmasıyla ortaya çıkan toksinler, virüsler ve mantarların savunma hücreleri ile etkileşimi sonucu, “endojen pirojen” denen bazı maddelerin açığa çıkmasıyla beyinde ısıya hassas sinir hücreleri etkilenir ve ısı üretimi artarak ateş yükselir.

  Vücut ısısı yükseldiğinde, vücut fizyolojik ve davranışsal yanıtlarla vücut ısısını düşürmeye çalışır. Özellikle terleme ile vücut ısısını azaltma yoluna gider. Hastalık, aktivite, çevre ısısı ve giyinme vücut ısısını etkileyen faktörlerdir.

  Enfeksiyona bağlı ateşte eller ayaklar soğuk, kol ve bacak derisi dalga dalgadır, morarmıştır, gövde ve baş çok sıcaktır. Aşırı giyinme, çevre ısısının artışı ve egzersize bağlı ateşte ise eller-ayaklar sıcaktır ve de dalgalanmayla morarma yoktur.

  Genellikle bebek ve çocuklarda ateşli durumların çoğunun nedeni akut viral enfeksiyonlardır. Ateş 41 derecenin üzerinde olmadıkça hastaya özel bir zarar vermez. Ateş vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biridir. 3 aydan büyük çocukların her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

  NORMAL VÜCUT ISISI KAÇ DERECE OLMALI?
  Her insanın vücut ısısı kendine özgüdür. Günün farklı saatlerinde farklı ısıda olabilir. Çocukların vücut ısısı yetişkinlerden daha yüksektir. Ateşi doğru değerlendirebilmek için çocuğun kendine özgü vücut sıcaklığını bilmek gerekir. Çocuğun vücut ısısı yaş, hastalıklar, aktivite, günün değişik zamanları, çevre ısısı ve giysilerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

  GÜN İÇİNDE VÜCUT ISISI DEĞİŞİR Mİ?
  Gün içinde 1.1 dereceye kadar vücut ısısında değişiklik olması normaldir. Çocuklarda en yüksek vücut ısısı saat 17:00 ile 19:00 arasında, en düşük ısı ise saat 24:00 ile 06:00 arasında ölçülür. Ancak bu sistem ilk aylarda henüz oturmamıştır. Bu sistemin oturması için çocuğun 2 yaşından büyük olması gerekir. 3 ayın altındaki bebeklerde, büyük çocuklara göre daha az ateşlenme görülür.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeğimizin ateşi çıkarsa ne yapacağız öncelikle üstündeki kıyafetleri çıkarmak ile işe başlayabiliriz daha sonra soğuk uygula yaptırılabilir soğuk uygulamaya rağmen ateş düşmez ise ılık bir duş aldırılabilir. ateş yine düşmezse ateş düşürücü verilebilir ve bir uzmana başvurulabilir bebeklere ateşli olduklarında mutlaka bol sıvı verilmelidir.
+ Yorum Gönder