+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Egzama Büyüdükçe Geçer Mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Egzama Büyüdükçe Geçer Mi
  Bebeklerde egzama büyüdükçe geçer mi kısaca

  Arkadaşlar sizce bebeklerde egzama büyüdükçe geçer mi bana kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Bebeklerde Egzama Büyüdükçe Geçer Mi kısa bilgiler

  Bebeğinizin cildinde kırmızı, kabuklu veya kabarcıklı lekeler hemen korkutmasın: egzama olabilir. Peki bebeklerde egzama büyüdükçe geçer mi?

  Egzama hemen her yaş grubunda görülebilen cilt sorunlarından. Söz konusu çocuklar ve bebekler olunca hassasiyet ister istemez artıyor.

  Çözümlenemeyen bir sağlık sorunu olması ebeveynlerin gözünü korkutuyor. İyi haberi hemen verelim: Egzama büyüdükçe geçiyor.

  Egzama sorunu olan çocukların oranı %10 - 20. Yaş ilerledikçe bu %3 - 5’e iniyor. Burada bizim yapabileceğimiz bebeğin rahatsızlığını en aza indirecek tedaviler uygulamak ve zamanın geçmesini beklemek.

  Belirtileri ne?

  Bebeklerdeki egzama kolaylıkla başka hastalıklarla karıştırılıyor.

  Bebeklerin kafa derisinde, göz kapaklarında ve kaşlarında görülen kepek buna örnek. Kepek de tıpkı egzama gibi kırmızı, pullu döküntülere neden oluyor.

  Ancak egzama farklı bölgelere (özellikle yanaklara, kol ve bacak eklemlerine) yoğunlaşıyor.

  Tetikleyiciler

  Egzamanın nedeni tam olarak bilinmiyor. Yapılan araştırmalar bazı sabun, krem ve deterjanların sorunu tetiklediğini ortaya çıkardı. Genetik yatkınlık, stres, yüksek vücut ısısı ve terleme de etkili.

  Başka birinden bulaşma söz konusu değil.

  Egzama kendiliğinden ortaya çıkıyor. Tabii bazı tetikleyici etkenler de yok değil.

  Kuru cilt: Özellikle havanın soğuk olduğu, evlerin ısıtıcılarla ısıtıldığı dönemler ortaya çıkıyor.

  Isıtıcılar havadaki nemin kaybolmasına neden oluyor.

  Nem oranını dengeleyemeyen bebeklerde egzama gelişiyor.

  Tahriş edici eşyalar: Bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre çok daha hassas. Bu yüzden bebeklerin kullandığı eşyalar çok yumuşak ve doğal olmalı.

  Özellikle yün giysiler, parfüm, vücut sabunları ve deterjan seçiminde dikkat edilmeli.

  Stres: Bebekler hayatlarındaki tüm değişikliklerden çok fazla etkileniyor. Bu etkilerden en belirgini stres. Egzamanın en belirgin tetikleyicilerinden biri de bu.

  Alerjenler: Günümüzde tartışılan konulardan biri de bu. Bazı uzmanlar ek gıdaya geçmiş bebeklerdeki egzamanın bir diğer nedeninin de alerjenler olduğunu söylüyor.

  Bu uzmanlara göre bebeklerin diyetlerinden inek sütü, yumurta, narenciye ve fıstık gibi maddeleri çıkartarak egzamanın önüne geçebiliriz

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde egzama anne ve babaları endişelendiren bir durumdur. Evet egzama büyünce geçiyor ama büyüyünceye kadar anne babalara düşen görev egzamanın tedavisini yaptırıp daha kolay geçmesine yardımcı olmak
+ Yorum Gönder