+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Kızamıkçık Belirtileri Neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kızamıkçık Belirtileri Neler
  Kızamıkçık belirtileri neler kısaca

  Arkadaşlar hemen bana kızamıkçık belirtileri hakkında bilgi verir misiniz? 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Kızamıkçık belirtileri ve tanısı
  kizamikcik.jpg
  Hastalığın kuluçka süresi 2–3 haftadır (Bulaştıktan 2- 3 hafta sonra belirti verir). İlk belirti hafif ateştir. İlk 2–3 gün 38,5 °C’yi geçmeyen ateş olur, yaklaşık 3 gün sonra yüz ve boyundan başlayan açık pembe, birleşme eğilimi olmayan, kaşıntısız döküntü ortaya çıkar. Hemen ardından ateş düşer. Hastalık sırasında boyun kulak arkası ve ense kökünde lenf bezi şişmesi olur.


  Tanı, hastalığın özgün görünümü ile konur. Şüpheli vakalarda kanda antikor testi yapılmalıdır. Genellikle sorunsuz iyileşir, yan etkisi pek yoktur.


  Hamile kadında hastalık ana rahmindeki bebek için tehlikelidir. Özellikle gebeliğin ilk yarısında hastalık geçiren hamilelerin bebeğinde kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Bunlar sağırlık, zekâ geriliği, kalp ve göz hastalıklarıdır. Bunun için gebelik planlayan kadınların hamile kalmadan 3 ay önce aşılanması gerekir.

 3. Fatma
  Administrator
  Hastalık adını, kızamıktan almıştır. İlk belirtiler kızamığınkine benzer. Virüslerin sebep olduğu, kızamıktaki gibi döküntülerle seyreden, bulaşıcı bir hastalıktır. Döküntüden 1 hafta önce başlar, 2 hafta sonra sona erer. Hastalığı geçirenlerde yaşam boyu bağışıklık gelişir, bir daha kızamıkçık geçirmezler.
 4. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  çocukların bu hastalıklara yakalanma riskleri daha fazladır bunu da göz önünde bulundurmamız sağlığımız açısından da önemlidir

 5. Eleman
  Devamlı Üye
  Kızamıkçığın belirtilerin yüksek ateş yüzde ve vücutta açık pembe lekeler ve döküntüler ortaya çıkar. Kızamıkçığa yakalanan kişilere antikor testi yapılmalıdır. Genellikle kendiliğinden iyileşir.

+ Yorum Gönder