+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Rüzgar aşındırma şekilleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Rüzgar aşındırma şekilleri

  RÜZGAR AŞINDIRMA ŞEKİLLERİ HAKKINDA BİLGİLER  1) HAMADA (KAYAÇÖLÜ): Çöllerdeki aşırı aşındırma sonucu çöl zeminindeki kayaç ortaya çıkar. Buna sert olmayan ve kolay aşınan kurak bölgelerin dirençsiz kayaları rüzgar tarafından aşındırılarak uzun yarıklar oluşturur.Bu şekillere yardang denir.hamada veya kayaçölü denir.
  Rüzgar aşındırma şekilleri.jpg
  2) YARDANG: Kil, marn, kumtaşı gibi

  3) MANTARKAYA (DOĞAL MASA VEYA ŞEYTAN MASASI): Rüzgarlar sürükledikleri veya savurdukları taneleri yüzeylere çarparak aşındırma yaparlar. Dikdörtgen yatay duruşlu tabakaların bulunduğu alanlarda rüzgar aşındırması ile oluşan kaya şekillerine mantarkaya adı verilir.

  4) RÜZGAR MAĞARALARI: Rüzgarlar taşıdıkları kum taneciklerini en fazla 1- 2 m. Yükseğe çıkarabildikleri için kayaların alt kısımlarında aşınma fazla, üst kısımlarında ise az olur. Sertlik düzeyleri farklı olan yatay duruşlu kayaların yumuşak kısmı, aşınma ile oyuklar oluşturur. Bu oyuklara rüzgar mağarası denir.

  5) ŞAHİT TEPELER: Aşınıma karşı dayanıklılıkları farklı olan malzemelerin üst üste birikerek farklı tabakalar oluşturduğu bölgelerde görülürler. Gerek rüzgarın aşındırması, gerekse mekanik çözülme ile gevşemiş ve zayıflamış malzemelerin rüzgar tarafından koparılıp taşınması sonucunda oluşan yüksekliklerdir.

  6) TAFONİ: Büyük kayalarda oluşan kekleuş yuvaları şeklindeki oyuklara tafoni denir
 2. Ezlem
  Üye

  Rüzgarlar lodos, meltem, bora, tayfun, hortum, kasırga gibi isimlerle adlandırılır. Bu durum esiş yönüne ve şiddetine göre belirlenir. Doğal unsurlardan biri olan rüzgarların olumlu ve olumsuz etkileri vardır.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Rüzgarın olusturdugu aşındırma şekilleri

  1. Mantar kaya: rüzgarın yere yakın olan dirençsiz kayayı aşındırmasıyla ortaya çıkan mantar biçimindeki şeklidir.
  2. Şeytan masası: rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkmış masa biçimındeki seklidir.
  3. Rüzgar mağarası: altta we üstte dirençli olan kayaların arasındaki dirençsiz kayayı rüzgarın aşındırmasyla ortaya çıkar.
  4. Yardang: rüzgarın aşındırmasıyla oluşmus olug biçimindeki yarıntılardır.
  5. Tafoni: eriyebılen kayaçların oldugu alanlrda rüzgarın oluşturduğu we suların yardımcı okdugu kuş yuwası biçimindeki çukurluklardır

+ Yorum Gönder


rüzgar aşındırma şekilleri,  rüzgar aşınım şekilleri,  rüzgarların aşındırma şekilleri ,  rüzgarın aşındırma şekilleri