+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Altın nasıl oluşuyor ve elde ediliyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Altın nasıl oluşuyor ve elde ediliyor
  Altın nasıl oluşuyor ve elde ediliyor biliyor musunuz?


  Altın magma denen erimiş kayanın katı kayanın içinde katmanlaşması sonucu oluşur. Magma soğuyup katılaşmaya başlarken su ve diğer buharlaşabilen maddeler yüksek basınç altında magmadan ayrılır. Sıcak suyun ve buharın oluşturduğu yüksek basınç çevredeki katı kaya üzerinde yarıklar çatlaklar meydana getirir. Bu ayrılan hidrotermal eriyiklerin yerleştikleri yerler işte bu yarık ve çatlaklardır. Hidrotermal eriyikler soğuduğunda maddelerin tortulanması gerçekleşir. Bu tortulaşma özellikle de kuvarsın damarlar biçiminde çökmesiyle oluşur.
  Altın nasıl oluşuyor.jpg
  Altın göreli olarak alçak erime ısısına sahip olduğu için bazen bu hidrotermal eriyiklerle birlikte bu kaya yarıklarının içine taşınır ve orada kuvars damarları içinde katılaşır. Altın ararken bakılacak ilk yerlerden biri magma gövdesinin katmanlaşmış olduğu kuvars damarlarıdır. Kaliforniya’daki Sierra Nevada’nın en bilinen altın yataklarından biri Mother Lode’dir. Eğer bu kuvars damarları aşınacak olsa altın ırmaklar şeklinde akacaktır; bu da son yarım yüzyılda Sierra Nevada eteklerinde tavayla altın aramada nasıl başarılı olunduğunu açıklıyor.

  İki tür maden ocağı vardır: birinci tür ocaklarda altın içeren kayaçlar genellikle de damarlar yerinde işletilir; ikinci türde ise altınlı alüvyonlar işlenerek altın elde edilir. Damarlarda altın oranı ton başına 6 ile 12 gram arasında değişir ve ocaklar çok derin katmanlara değin inebilir; çünkü cevher oluşumu genellikle derin kayaçlara değin yayılır. Altınlı alüvyonların işletilmesi çok daha kolaydır; ayrıca yerinde işlenen kayaçlara göre daha düşük oranlarda altın içeren alüvyonlar bile elverişlidir. Öte yandan başka maden ocaklarından gelen :-):-):-):-)ller (gümüş elektrolit arıtma çamuru kurşun bakır nikel) arıtılırken de altın elde edilebilir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Altın yer altında ve yer üstünde bulunan çeşitli madenlerden elde edilir. Bu yüzden altının elde edilmesinde yer altında ki ve yerüstündeki madenlere göre değişiyor. Altınların oluşumunda en büyük etken su olduğu için altın genelde su kıyılarında ve suyu çekilmiş yerlerde bulunur.
+ Yorum Gönder