+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Ağıl hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ağıl hakkında bilgi
  Ağıl nedir ?

  agıl nedir.jpg
  Genellikle kırsa kesimlerimizde gerekse büyük baş hayvanların gerekse küçük baş hayvanların barınması ve yetiştirilme için kurulmuş olan klübeye denmektedir.

  Ağıl nedir: Kırsal kesimde davarların (koyun, keçi) barındırıldığı üst açık çitle çevrili yerlere ağıl denilmektedir. Bunlar genelde köyün dışında bulunur. Bazen taş veya kerpiçten yapılmış binalar da bulunur. Genelde yaz mevsiminde kullanılır.

  Yukarıda belirttiğimiz köy altı yerleşim birimlerinden başka bağ evi, dam, değirmen, petrol istasyonu, kaplıca, fabrika gibi yerleşmeler de bulunmaktadır.

  Bunlardan bağ evleri genelde tek bir evden oluşan ve yazın kullanılan yerleşmelerdir. Damlar ise bağ evlerinin daha gelişmiş şekilleri olup hayvancılıkla ilgili ünitelere de sahiptir 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Hayvanların barındığı, çevresi taş veya ahşap ile çevrili yerlere ağıl adı verilmektedir. Ağıllar zamanla nüfusun artmasına bağlı olarak sürekli yerleşme haline gelebilir. Sürü sahipleri tarafından kurulan ağıllar kış mevsiminde hayvanların korunması amacıyla kullanılır.
+ Yorum Gönder


ağıl nedir