+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Delta hakkında genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Delta hakkında genel bilgi
  Delta nedir ve hakkında kısaca bilgi nedir?

  Akarsuların denize ulaştıkları yerlerde taşıdıkları maddeleri biriktirmesiyle oluşan üçgen biçimli alüvyal ovalardır. Deltalar, taban seviyesi ovalarının bir çeşididir. Onlardan ayrılan yönü biriktirmenin deniz içinde olmasıdır.
  Delta nedir ve hakkında kısaca bilgi nedir.jpg
  Delta Ovası Nedir ?
  Akarsuların taşıdıkları malzemeleri, deniz içerisinde biriktirmesi sonucu üçgene benzeyen düzlükler meydana gelir. Bunlara delta ovası adı verilir.

  Delta ovalarının oluşabilmesi için;
  1 - Akıntıların olmaması,
  2 - Akarsu yükünün fazla olması,
  3 - Gel-git hareketlerinin olmaması,
  4 - Kıyının sığ olması gerekir.

  Başlıca delta ovalarımız;
  Bafra, Çarşamba ovaları ile Çukurova'dır.

  Ülkemizdeki Delta Ovaları
  Bu tip ovalar ülkemizde en yeni oluşan alüvyon dolgu alanlarıdır. Bu tip ovalar kuanternerde tarihi devreler içinde hızlı bir şekilde önemli gelişme göstermiştir. En geniş ve önemli delta ovalarımız Seyhan, Ceyhan nehirlerinin ağızlarındaki deltalar ile Karadeniz kıyısında Kızılırmağın ağzındaki Bafra ve Yeşilırmağın ağzındaki Çarşamba ovalarıdır. Bu bağlamda diğer kıyılarımızda ise önemli delta ovalarına
  rastlanmaz.
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Akarsuların deniz veya göllere döküldüğü yerlerde nehir ağzında biriken tabakanın oluşturduğu şekle delta denir. Ülkemizde de Çarşamba, Bafra ve Çukurova delta ovalarıdır.
 3. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye
  derelerde genellikle kedi balıkları ve balıklar görülmektedir dereler yağmur birikintisiyle oluşan bir su birikintisidir.
+ Yorum Gönder