+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Meridyen Nedir?Meridyenlerin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Meridyen Nedir?Meridyenlerin Özellikleri

  Meridyen ve Özellikleri Nelerdir?


  Gökbiliminde meridyen, gökküre üzerindeki hayali bir çemberdir. Meridyen, ufukta kuzey noktasından başlayıp gök kutbu üzerinden zenit noktasına, oradan ufukta güney noktası üzerinden nadir’e ulaşır ve ufuk düzlemine diktir.
  Meridyen ve Özellikleri Nelerdir.gif
  Meridyenlerin Özellikleri
  Başlangıç meridyeninin 180 doğusunda, 180 de batısında olmak üzere, toplam 360 meridyen vardır.
  Başlangıç meridyeni İngiltere’nin başkentindeki Greenwich istasyonundan geçen meridyendir.
  İki meridyen arası uzaklığa bir boylam derecesi denir. Koordinatlarla bir yeri daha iyi belirleyebilmek için, her meridyen derecesi 60 dakikaya, her dakika 60 saniyeye bölünmüştür.
  Ekvator üzerinde iki meridyen arası uzaklık 111 km dir. Kutuplara doğru gidildikçe bu uzaklık azalır. Türkiye üzerinde ise iki meridyen arası uzaklık, yaklaşık olarak 85 – 86 km dir.
  Bütün meridyenlerin boyları birbirine eşittir.
  Aynı meridyen üzerinde bulunan bütün noktaların (Güneş karşısından aynı anda geçtiklerinden) yerel saatleri aynıdır.
  Meridyen dereceleri Greenwich’ten doğuya ve batıya gidildikçe büyür.
  Meridyenler kuzey – güney doğrultusunda uzanır.
  Bütün meridyenler kutuplarda birleşirler.
  Meridyenler bir paralel boyunca birbirlerinden eşit uzaklıkta bulunurlar.
  Ardışık iki meridyen arasındaki yerel saat farkı 4 dakikadır.

  Meridyen Ne Demektir?
  Meridyen, kuzeyden güneye kadar kutuplar arasında uzanan çizgilerin adlarıdır.Bir diğer anlamda ise meridyen yayları olarak bilinirler.Başlangıç meridyeni ise İngiltere’nin Greenwich gözlemevinden geçer.Başlangıç meridyeni kabul edilen bu meridyen 0 derece olarak gösterilir.  Bu başlangıç noktasının Doğusunda kalan yerlere Doğu Yarım Küre, Batısında kalan yerlere Batı Yarım Küre denir. Başlangıç meridyeninin 180 doğusunda, 180 batısında olmak üzere toplam 360 meridyen yayı vardır. Kutup noktalarında birleşirler. Her meridyen arası 4 dakikalık yerel saat farkı vardır. Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ekvator ve paralel çizgilerini keser. Yarım çemberdirler. Meridyen uzunlukları aynıdır değişmez. İki meridyen arası uzaklık sadece Ekvator’da 111 km’dir. Kutup noktalarında 0 olur. Kuzey Güney yönlerinde uzanırlar. 180 paralel olmasına rağmen 360 meridyen olmasının nedeni meridyenlerin yarım, paralellerin tam daire olmasıdır.yazı altı mesaj alanı
 2. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Meridyen Ne Demektir ?


  Kuzeyden güneye kutuplar arasında uzanan çizgiler meridyen yaylarıdır. İngiltere'nin Greenwich gözlemevinden geçen meridyen, başlangıç meridyeni kabul edilir ve 0 derece olarak gösterilir. Doğusunda kalan yerlere Doğu Yarım Küre, Batısında kalan yerlere Batı Yarım Küre denir

+ Yorum Gönder


meridyen nedir