+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Belçika Kaynakları Yönetimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Belçika Kaynakları Yönetimi

  Belçika Kaynakları Yönetimi Hakkında Bilgi

  bel-ika-kaynaklar-y-netimi.jpg
  Belçika kaynakları hangileridir?
  Belçika (Belgium)
  Belçika (Belgium) Coğrafi Yapısı-Nüfusu-Ekonomisi-Ulaşımı-Kaynakları-Yönetimi Başkent
  Brüksel
  Nüfus
  10.063.000
  Yüzölçümü
  11.787 km2
  Komşuları
  Batı'da ve Güney'de Fransa, Güneydoğu'da Lüksemburg, Doğu'da Almanya, Kuzey'de Hollanda
  Önemli Şehirleri
  Brüksel, Antwerp, Ghert, Charleroi, Liege
  Din
  %75 Katolik
  Dil
  Fransızca, Almanca
  Yönetim Biçimi
  Anayasal Monark'a bağlı parlamenter demokrasi
  Siyasi Partiler
  Flaman Bloğu, Halkın Birliği, Fransızca Konuşanların Demokratik Cephesi, Özgürlük ve İlerleme Partisi, Reformcu Liberal Parti, Hristiyan Halk Partisi, Sosyal Hristiyan Parti, Sosyal Parti
  Tarih: Belçika ismi, ülkenin ilk yerleşik insanları olan Belgae'lerden gelmektedir. Ülke olarak Julius Caesar tarafından fethedilmiş ve Romalıların, Frank'ların Burgundy'nin, İspanya'nın, Avusturya'nın ve Fransa'nın da dahil olduğu bir dizi işgalci devlet tarafından 1800 yıl yönetilmiştir. 1815'ten sonra Belçika Hollanda'ya bağlandı fakat bağımsız bir anayasal monarşi olması 1830'a rastlar. Belçika'nın tarafsızlığı her iki dünya savaşında da Almanya tarafından ihlal edildi. Kral 3. Leopold 28 Mayıs 1940'ta Almanya'ya teslim oldu. Savaş sonrası, tahtından feragat edip yerini oğlu Kral Baudovin'e bırakması konusunda siyasi baskıya maruz kaldı. Kuzey Belçika'da yaşayan Flamanlar Hollandaca, güneydeki Valonlar ise Fransızca konuşurlar. Bu dil farklılığı daimi bir karşıtlık kaynağı olmuş, iki grup arasında düşmanlığa yol açmıştır. Parlamento, gücün merkezi hükümetten 3 bölgeye -Valonya, Flander ve Brüksel- transferini amaçlayan bir takım önlemler almıştır. Belçika yaptığı dış ticaret ile ekonomisini yürütmektedir ve toplam ücretiminin %50'si dış ülkelere satılmaktadır.
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Belçikanın büyük bir kısmını katolikler oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Bürükseldir. Ülken ekonomik gelirinin büyük bir çoğunluğunu dış ticaretle sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder