+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Türkiye de Karasal İklim Nerelerde Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Türkiye de Karasal İklim Nerelerde Görülür


  Türkiye de Karasal İklim Nerelerde Görülür ?
  Türkiye de Karasal İklim Nerelerde Görülür.jpg
  Karasal İklim
  Ülkemizde karasal iklim İç Anadolu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile İçbatı Anadolu Bölümü’nde görülür. Ancak karasal iklim bu bölgelerde bazı farklılıklar gösterir. Ülkemiz-deki orasal iklimin özellikleri hakkında şunları söyleyebiliriz: - Yazlar sıcak ve kurak kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.
  - İç Anadolu Bölgesi’nde maksimum yağış İlkbaharda minimum yağış yazın düşer.
  - İç Anadolu’da ortalama yağış 300 – 400 mm’dir. (Yüksek yerlerde 500 – 600 mm’yi bulur)
  - İç Anadolu’nun kış sıcaklık ortalaması 1 – 2°C yaz sıcaklık ortalaması 22 – 23°C yıllık sıcaklık ortalaması ise 10 – 12°C’dir.
  - Ege Bölgesi’nin İçbatı Anadolu Bölümü’nde yağışlar kıyıya nazaran çok azdır.
  - Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu kesiminde yıllık sıcaklık ortalaması 4 – 6°C’dir.
  - Kuzeydoğu Anadolu’da kış sıcaklık ortalaması -7 -10°C yaz sıcaklık ortalaması 17 – 19°C’dir.
  - Yıllık yağış miktarı 500 – 600 mm’dir.
  - Kuzeydoğu Anadolu’da maksimum yağış ilkbaharda ve yazın minimum yağış kışın görülür.
  - Güneydoğu Anadolu’da ise ortalama yağış 400 – 700 mm’dir.
  -Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kış mevsimi pek donlu geçmemekle beraber yaz mevsiminde şiddetli kuru sıcaklar egemendir.
  - Güneydoğu Anadolu’da yıllık ortalama sıcaklık 15 – 16°C kış sıcaklığı 3 – 4°C yaz sıcaklığı ise 30 – 35°C dir.
  - Güneydoğu Anadolu’da maksimum yağış kışın minimum yağış yazın düşmektedir.
 2. Zarafet
  Üye

  - Genel olarak, 30° - 65° enlemleri arasında, karaların deniz etkisinden uzak iç kısımlarında ve kıtaların doğu kıyılarında görülmektedir. Karasal iklim, Sibirya, Kanada ve Doğu Avrupa’da geniş bir yayılış sahasına sahiptir.

  - En soğuk ay ortalaması –10 °C civarındadır. Bazı günler –40 °C ye kadar sıcaklığın düştüğü de gözlenebilmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 0–10 °C dır. En sıcak ay ortalaması 20 °C civarındadır. Kışlar çok soğuk geçer ve uzun sürer. Yazlar ise sıcaktır. Yıllık sıcaklık ortalaması 0 – 10°C arasında değişir. Yıllık sıcaklık farkı 20 – 40°C dır. Kar ortalama 80–90 gün toprak üstünde kalır. Denizden uzaklaşıldıkça ve kutba doğru gidildikçe sıcaklıklar çok düşer. Dünyanın kışları en soğuk ve yıllık sıcaklık farkının en fazla olduğu bölgeleri bu iklim alanının denizlerden uzak ve daha kuzeyde olan iç kesimleri ile yüksek kesimlerdir.

  - Yıllık yağış miktarı 500 – 600 mm dolayındadır. En fazla yağış yazın, en az yağış kışın düşer. Kış yağışları daha çok kar şeklindedir.

  - Tabii bitki örtüsü iğne yapraklı ormanlardır. Yağışın azaldığı kesimlerde de bozkırlar (step) görülür. Sibirya ve Kanada da iğne yapraklı ormanlara tayga ormanları adı verilir. Kıyıya yakın olan daha ılıman kesimlerde yayvan ve iğne yapraklı ormanlar yaygındır. Kışların çok soğuk geçtiği iç ve yüksek kesimlerde soğuğa dayanıklı iğne yapraklılar geniş yer kaplar. Yüksek kesimlerde üstünde alpin kat denilen dağ çayırları yer alır.

+ Yorum Gönder