+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Hidrografya (Sular Coğrafyası) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Hidrografya (Sular Coğrafyası)
  Hidrografya Hakkında Bilgi

  Fiziki coğrafyanın alt bölümlerinden biri. Sular coğrafyası da denir. Okyanuslar, denizler, göller, akarsular ve yeraltı sularının özelliklerini ve dağılışlarını inceler.
  Hidrografya Hakkında Bilgi.jpg
  Hidrografya (Sular Coğrafyası), yeraltı ve yer üstü sularının oluşum ve dağılımlarını araştıran ve insan yaşamı üzerine etkilerini inceleyen bilim dalıdır.
  Yunanca hidro (su) ve graphein (tasvir) kelimelerinden oluşan Hidrografya, yeryüzünde bulunan suları (kaynak, akarsu, göl, deniz ve okyanus) ve yeraltı sularını inceler.
  Fiziki coğrafyanın bir kolu olan hidrografya, okyanus ve deniz çanaklarının morfolojik karakteriyle bunları dolduran su kütlesinin yüzeyinde ve içinde meydana gelen olayları (deniz suyunun sıcaklığı, tuzluluğu ve hareketleri) ve karalar üzerindeki göllerin nasıl oluştuğunu, göl sularını ve göllerdeki seviye değişikliklerini, kaynakları ve akarsuları (bilhassa akarsu rejimlerini) inceler.
  Hidroloji, akarsu bilimi, göl bilimi (limnoloji) ve okyanus bilimi (oseonografya) hidrografyanın yararlandığı bilim dallarıdır.
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Dünya içerindeki akarsularımızın, okyanusların , denizlerin yani dünyamızdaki bütün akarsuların özelliklerini araştıran dilim dalına Sular Coğrafyası denmektedir.
+ Yorum Gönder