+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada anız ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada anız ne demek
  ANIZ NE DEMEK HİÇ DUYDUNUZ MU?


  Anız, tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarına verilen isimdir. Tarımda anızların yakılarak yok edilmesi oldukça yaygın bir durum olmakla beraber bilimsel olarak anız yakımı zararlı olarak kabul edilmektedir.
  co-rafyada-an-z-ne-demek.jpg
  Anızın yakılmasının başlıca nedenleri arasında; bitkilerin kök ve saplarının Karbon/Azot oranı diğer organik maddelere göre yüksek olması, bunun sonucunda da doğada daha geç ayrışması ve kültür bitkilerine zararı dokunacak zararlı canlılara durak ve besin kaynağı görevi görmesidir. Anız yakımının başlıca zararları ise; yakım sırasında sıcaklığı aşırı derecede artan topraktaki fotosentez, ayrışım vb. olayları gerçekleştiren yararlı canlıların ölmesi ve bu nedenle toprak veriminin düşmesidir. 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Coğrafya tarlada ekilen ürünün toplanması sonunda geriye kalan ürünün artık mazemelerine verilen adtır. Genellikle anız yakımı olarak duymaktayız.
 3. Merve
  Devamlı Üye
  Tarımda ürünlerin ekilip biçilmesi sonucunda toplanan ürünlerin köklerinin veya saplarının toprakta kalması sonucu oluşur.Yakılarak yok edilir. Aslında yakılması toprağa verir.
+ Yorum Gönder