+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada aşırı nüfuslanma ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada aşırı nüfuslanma ne demek

  AŞIRI NÜFUSLANMA


  AŞIRI NÜFUSLANMA.jpg

  Nüfusun yıl içinde göstermiş olduğu artış hızına yıllık nüfus artış hızı denir. Yıllık nüfus artış hızı; iki sayım tarihi arasındaki dönemde her 1 000 nüfus için yıllık artan nüfustur. Nüfus artış hızı, eğitime, kültüre ve ekonomik gelişime bağlı olarak değişir. Ekonominin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu, eğitim ve kültür düzeyinin geri olduğu ülke ve bölgelerde doğurganlık hızı fazladır. Ayrıca kırsal kesimde doğurganlık hızı kentlere göre daha yüksektir. Nüfus artış oranları kadınların yaşı ve eğitimi, çalışma hayatındaki yerine göre değişir. Kadınların eğitimi yükseldikçe, yaşı arttıkça, çalışma hayatında yer aldıkça doğum oranları düşmektedir.

  Bir ülkedeki nüfus artış hızının fazla olmasının sorun haline gelmesindeki temel etken, o ülkenin ekonomik kaynaklarının ülkede yaşayan nüfusun beslenme, barınma, eğitim, sağlık ve iş gibi temel gereksinimlerini karşılayamamasıdır. Bu duruma aşırı nüfuslanma denir.

 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Aşırı nufuslaşma bir bölgede yada bir mekre kare üzerinde o bölgedeki insan ihtiyaçlarını ve insanların iyi bir yaşam karşılayamaması sonucunda gelen anlama denmektedir.
+ Yorum Gönder


aşırı nüfuslanma nedir,  aşırı nüfuslanma ne demektir