+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada beyin göçü ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada beyin göçü ne demek
  BEYİN GÖÇÜ NEDİR?

  Coğrafyada beyin göçü ne demek.jpg


  Beyin göçü, yetiştirilmesi için büyük kaynak gerektiren veya yetiştiği halde ilgisizlik ve olanaksızlık nedeniyle bilim insanı, hekim, mühendis vb. gibi vasıflı insan gücünün daha gelişmiş bir ülkeye göç etmesi.
  Beyin göçünden bahsedilebilmesi için terk edilen ülke ile göç edilen ülke arasında gelişmişlik ve olanak açısından az da olsa bir fark bulunmalıdır. Beyin göçü temelde gelişmiş ülkelere yönelik bir kaynak aktarımı olarak değerlendirilebilir.
  Yetişmiş insan gücü hareketi olarak değerlendirilen beyin göçünün geçmişi çok eski devirlere dayanır. Çeşitli dini, siyasi, bilimsel nedenlere dayanan beyin göçü ilk ve ortaçağlarda bulunuyordu. II. Dünya Savaşından önce çok sayıda bilim insanı Hitler'den kaçıp ABD'ye yerleştiler. Bu gelişmelerde Amerika'nın gelişmesinde büyük ölçüde rol oynadı. Albert Einstein da Almanya'dan ABD'ye göç eden bilim insanlarından biridir.
 2. GÜLDEREN
  Üye

  beyin göçü coğrafyada belli bir eğitime yada bilgiye sahip olan birinin kendi, ülkesindeki yetersizlikten dolayı çalışamayıp başka bir ülkeye giderek orada yaptığı ürettiğini o ülkeye vermesidir yani başka ülkeye göçtür.
+ Yorum Gönder