+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada çeltik ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada çeltik ne demektir

  ÇELTİK HAKKINDA KISA BİLGİ  elt-k-hakkinda-kisa-b-lg-.jpg
  Kabuğu ayıklanmamış pirince çeltik denir.

  Dünyada yaşayan insanların yarıdan fazlasının ana besinidir. Pirinçte nişasta oranı, buğdaydan yüksektir. Pirinç, besin Maddesi olarak taşıdığı değer yanında sanayide de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Çeltik ( oryza) , oldukça eski bir kültür bitkisidir. Güneydoğu Asya'da özellikle Hindistan ve Çin Hindi'ndeki kültür formlarının zenginliği nedeniyle, oryza cinsinin gen merkezinin de bu bölgeler olduğu görüşü yaygındır. Uzakdoğu'da yerli, Afrika'da yabani çeltik türleri mevcuttur. Çeltik, M.Ö. 3000 yıllarında Güney Hindistan'dan Çin'e, M.Ö.1000 yıllarında Java'ya doğru yayılmış, Avrupa'ya M.Ö. 300 yıllarında girmiştir.

  Türkiye'ye yaklaşık 500 yıl önce güneyden girdiği sanılan çeltiğin Amerika Kıtasında kültüre alınması ise 17 nci yüzyıl sonlarındadır.

  Bir çeltik danesi, karyopsis ile onu yapışmaksızın saran iç kavuz ve kapçıktan oluşur. Bu kavuzlar, çeltiğin harmanı sonunda da karyopsisten ayrılmaz. Kavuzlu ürüne çeltik adı verilir. Yalnız kavuzları soyulmuş fakat parlatma işlemi görmemiş daneye ticari işlemlerde kargo veya kahverengi pirinç adı verilir.
 2. GÜLDEREN
  Üye

  coğrafyada çeltik suda insanların birçok güçlük ve zorluklara rağmen pirinç yetiştirmeleri yani çeltik demek pirinç ürününün yetiştirildiği ve daha sonra da insanların hizmetine verilmesi anlamın da kullanılmaktadır ve de satılmaktadır.
+ Yorum Gönder