+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada dolu ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada dolu ne demektir
  Dolu nedir sizce nasıl oluşur hiç merak ettiniz mi?

  Havada su buğusunun birden yoğunlaşıp katılaşmasından oluşan, türlü irilikte, yuvarlak veya düzensiz biçimli saydam buz parçaları durumunda yere hızla düşen bir yağış türü.


  Dolu nedir.jpg

  Bazı meteorolojisiler, dolunun, 1000-2000 metre yükselen bir sıcak hava akımı ile, inmekte olan soğuk hava akımının karşılaşması sonucu oluştuğunu düşünüyorlar. Sıcak haya akımının böyle birden ısı kaybetmesi, içindeki nemli havanın donarak, doluyu oluşturan buz tanelerine dönüşmesine yol açar. Bu istemin pek çok kez tekrarlanması sonucu ise, bildiğimiz dolu taneleri oluşur. Diğer bazı meteorolojisiler ise dolunun, havadaki bazı elektriksel oluşumlardan kaynaklandığını savunuyorlar. Neden ne olursa olsun, dolu fırtınaları her zaman için çiftçinin kötü rüyası olmuş, özellikle bağlarda büyük zararlara yol açmıştır. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Coğrafyada dolu yağmur yağdığında yağmur damlalarının yere değmeden önce havada donması sonucu buz parçacıkları olup yer yüzüne gelmesidir.
 3. Merve
  Devamlı Üye
  Coğrafyada dolu havada su boğusunun birden yoğunlaşarak katılaşmasından oluşan yağış türüdür.Saydam buz parçacıkları durumunda yere düşer.Dolu fırtınaları çiftçilerin her zaman kabuslu rüyası olmuştur.
+ Yorum Gönder