+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada graben ne anlama gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada graben ne anlama gelir
  GRABEN NEDİR NASIL OLUŞUR?


  GRABEN NEDİR NASIL OLUŞUR.jpg
  Graben, Jeoloji graben kavramını paralel faylar ile çevrili depresif bloklar olarak tanımlamaktadır. Graben kelimesinin Almancadaki karşılığı hendek veya siper anlamına gelir.[1] İç kuvvetlerden orojenez kırılma sonucu oluşmuştur.
  Graben,her iki tarafında uçurum bulunan,bir vadiden alçalmış bloğun sonucunda oluşan bir arazi yapısıdır.Burada grabenin her iki yanında normal faylar bulunur. Grabenlerin hemen yanında normal fay basamakları biçiminde yükselmiş yerkabuğu bloklarına horst denilir. Horst ve Grabenler genellikle yan yana bulunurlar. Horst ve graben yapıları gerilme kuvvetleri ve gerilen yerkabuğunun göstergesidir. Bazı grabenlerin kenarlarında ters faylar da bulunabilir. Bu faylar sıkışırıcı yan basınçların etkisi altında oluşmuşlardır.
  Tek veya birden fazla graben bir çatlak vadi üretebilir. Japonya’nın güneyinde bulunan 1000 metreden fazla derinliği bulunan Unzen Dağı'nın yanında bulunan graben dünyanın en derin grabenidir. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Graben; yer kabuğunun kırılması sonucu alçakta kalan bölgeye graben denir. graben tek başına bir kırık vadi oluşturabilir.
+ Yorum Gönder