+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Deprem araştırma endüstrisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Deprem araştırma endüstrisi
  Deprem Araştırma Endüstrisi  Türkiye’nin depremlerle ilgili sorunlarını karşılamak için ve çözüm getirmek amacıyla Bayındırlık İskan Bakanlığına bağlı olarak Ankara’da kurulmuş araştırma kurumu (1979). Endüstünün görevleri; deprem tehlikesi ve şiddeti derecesine göre bölgeleri jeolojik ve zemin mekaniğin araştırmalarını yapmak, yerleşmeye uygun alanları saplamak ve depreme dayanıklı yapı tiplerini belirlemek. Yapılan çalışmalar endüstrinin “Deprem Araştırma Bülteni” dergisinde yayınlanmaktadır. Ayrıca “Türkiye Deprem Bölümleri ve Bölgeleri Haritası” hazırlanmıştır.

  NOT: Sonuç olarak yurdumuzun % 92’si deprem bölgesidir. Nüfusumuzda 95’i tehlike altında yaşar. Türkiye’de yapılmış ve yapılacak 87 büyük barajın % 15’i 1. derece, % 26’sı 2. derece tehlikesizdir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  deprem araştırma endüstrisi 1979 yılında kurulmuştur. bu endüstri ülkemizin ne kadarının deprem bölgesi olduğunu nerenin çok riskli nerenin az riskli olacağını bulmamıza yardım eder. ülkemizin %92 si deprem bölgesidir. bu yüzden tedbir alınması şarttır.
+ Yorum Gönder


deprem endüstrisi