+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Fiziki Coğrafya Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fiziki Coğrafya Nedir
  Fiziki Coğrafya Nedir ?


  fiziki cografya nedir.jpg
  Coğrafya, sadece yeryüzünün şimdiki halini değil oluşum ve gelişim evrelerini inceleyen, ansiklopedik bilgileri ezberlemekten cok o bilgilere yorum yapan, atmosferden yeryüzüne ve yeraltına kadar bir çok konuya hakim olan, sadece haritalarda yer göstermek olmayip gösterilen yerin bütün özelliklerini ele alan fiziki,beşeri,tarihi,ekonomik yönden elde ettiği bilgileri insan yaşamının hizmetine sunan bir bilim dalıdır.

  Fiziki coğrafya, toprakların yapısını, oluşumunu, dağılışını inceleyen bir bilim dalıdır. Topraktaki fiziksel, kimyasal ve biyolojik olaylar, bunların ortaya çıkardığı sonuçlar bu bilimin inceleme kapsamındadır. toprak bilimi, toprak yapısı, arazi kullanımı gibi uygulamaya yönelik çalışmalara da kaynaklık eden önemli bir bilimdir.

  Bu dal ile ilgili sağ taraftaki konulardan hakkında bilgi edinmek istediğiniz bir konuya geçebilirsiniz..
 2. Özberk
  Yeni Üye

  fiziki coğrafya toprakların yapısını rengini ve uzaydan görünüşünü haritalara aktaran bilim dalıdır. fiziki coğrafya fiziki harita yapar. fiziki haritada her rengin bir anlamı vardır. beyaz buzullar kahve rengi dağlar sarılar çöller yeşiller ormanlar açık maviler sığ sular ve koyu maviler derin suları ifade eder.
+ Yorum Gönder