+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Dış Püskürük Taşlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dış Püskürük Taşlar
  Dış Püskürük Taşlar

  dis puskuruk tasllar.jpg
  Magmanın yeryüzüne çıkıp, yeryüzünde soğumasıyla oluşan taşlardır. Soğumaları kısa sürede gerçekleştiği için Küçük kristalli olurlar. Dış püskürük taşların en tanınmış örnekleri bazalt, andezit, obsidyen ve volkanik tüftür.

  Bazalt : Koyu gri ve siyah renklerde olan dış püskürük bir taştır. Mineralleri ince taneli olduğu için ancak mikroskopla görülebilir. Bazalt demir içerir. Bu nedenle ağır bir taştır.

  Andezit : Eflatun, mor, pembemsi renkli dış püskürük bir taştır. Ankara taşı da denir. Dağıldığında killi topraklar oluşur.

  Obsidyen (Volkan Camı) : Siyah, kahverengi, yeşil renkli ve parlak dış püskürük bir taştır. Magmanın yer yüzüne çıktığında aniden soğuması ile oluşur. Bu nedenle camsı görünüme sahiptir.

  Volkanik Tüf : Volkanlardan çıkan kül ve irili ufaklı parçaların üst üste yığılarak yapışması ile oluşan taşlara volkan tüfü denir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  magmanın yer yüzünde çıktığı zamanki adı lavdır. lavlar hava ile temas ettikten sonra katılaşarak tamamen soğur bu soğum sonucunda sertleşir ve kayaya dönüşür. bu kayalara dış püskürük taşlar denir. bu taşların maddi anlamda hiçbir değeri yoktur. çünkü volkanların olduğu her yerde bol bol bulunur.
+ Yorum Gönder