+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda İç Püskürük Taşlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İç Püskürük Taşlar
  İç Püskürük Taşlar


  İç Püskürük Taşlar.jpg
  Magmanın yeryüzünün derinliklerinde soğuyup, katılaşmasıyla oluşan taşlardır. Soğuma yavaş olduğundan iç püskürükler iri kristalli olurlar. İç püskürük taşların en tanınmış örnekleri granit, siyenit ve diyorittir.

  Granit : İç püskürük bir taştır. Kuvars, mika ve feldspat mineralleri içerir. Taneli olması nedeniyle mineralleri kolayca görülür. Çatlağı çok olan granit kolayca dağılır, oluşan kuma arena denir.

  Siyenit : Yeşilimsi, pembemsi renkli iç püskürük bir taştır. Adını Mısır’daki Syene (Asuvan) kentinden almıştır. Siyenit dağılınca kil oluşur.

  Diyorit : Birbirinden gözle kolayca ayrılabilen açık ve koyu renkli minerallerden oluşan iç püskürük bir taştır. İri taneli olanları, ince tanelilere göre daha kolay dağılır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  İç püskürük ve dış püskürük olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. İç püskürük taşlar derinlerden gelen magma yer kabuğunun belli katmanlar arasına yerleşip daha sonra katılaşarak oluşmakta olduğunu bilinmektedir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  İç püskürük taşlar, oluşan patlamadan sonra yerin binlerce kat altında yavaş yavaş soğumaya başlar ve bu nedenle de dış püskürük taşlara göre çok daha sert ve iri bir yapıya sahiptirler.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  İç püskürük taşlar yer altında meydana gelen patlamalar sonucu yavaş yavaş soğuyarak oluşan kristalimsi taşlardır.İç püskürük taşların en tanınmışları granit, siyenit ve diyorittir.

+ Yorum Gönder


iç püskürük taşlar,  iç püskürük kayaçlar,  iç püskürük