+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Organik Tortul Taşlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Organik Tortul Taşlar
  Organik Tortul Taşlar  Bitki ya da hayvan kalıntılarının belli ortamlarda birikmesi ve zamanla taşlaşması sonucu oluşur. Organik tortul taşların en tanınmış örnekleri mercan kalkeri, tebeşir ve kömürdür.

  Mercan Kalkeri : Mercan iskeletlerinden oluşan organik bir taştır. Temiz, sıcak ve derinliğin az olduğu denizlerde bulunur. Ada kenarlarında topluluk oluşturanlara atol denir. Kıyı yakınlarında olanlar ise, mercan resifleridir.

  Tebeşir : Derin deniz canlıları olan tek hücreli Globugerina (Globijerina)’ların birikimi sonucu oluşur. Saf, yumuşak, kolay dağılabilen bir kalkerdir. Gözenekli olduğu için suyu kolay geçirir.

  Kömür : Bitkiler öldükten sonra bakteriler etkisiyle değişime uğrar. Eğer su altında kalarak değişime uğrarsa, C (karbon) miktarı artarak kömürleşme başlar. C miktarı % 60 ise turba, C miktarı % 70 ise linyit, C miktarı % 80 – 90 ise taş kömürü, C miktarı % 94 ise antrasit adını alır.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  bitki veya hayvan atıklarının zamanla birleşip kaya haline gelmesi sonucu oluşan kayalara organik tortul taşlar denir. organik tortul taşların oluşabilmesi hayvanların dışkıları , bitkilerin ise çürüyüp öldükten sonra bıraktıkları kalıntılar gereklidir. değersiz bir taştır.
+ Yorum Gönder