+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yeryüzü Şekillerinin Oluşumu Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yeryüzü Şekillerinin Oluşumu Hakkında Bilgi
  Yeryüzü Şekillerinin Oluşumu Hakkında Bilgi

  yer sekilleri nedir.jpg
  Yeryüzü şekillerinin oluşması ve değişmesi hem iç, hem de dış güçlere bağlıdır. Yüzeydeki yükselmelere dünyanın içindeki güçler, yani iç güçler yol açar. Buna karşılık dış güçler, yani su, rüzgar ve buz bu yükseltileri yeniden düzleştirmeye çalışır. Tektonik ve mağmatik olaylar, arazi yapılarının farklılığı ve dış güçlerin farklı etkileri çok çeşitli yeryüzü şekillerinin oluşmasına yol açar.


  Güçlerin Etkisi

  Dünya’nın kabuğunun soğumasından bu yana sürekli yinelenen bir süreç söz konusudur. İç güçler yüzeyde yükseklik farklılıklarına neden olurken, yani dağlar, kayalar, çukurlar, yanardağlar ya da başka yükseltiler oluştururken, dış güçler de bunları sürekli biçimde aşındırır, yontar ve doldurur. Güneş enerjisinin ve iklim etmenlerinin (sıcaklık farkı, yağış, rüzgar vb.) etkisi altındaki jeolojik süreçler dış güçleri oluşturur.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  yer yüzü şekillerinin oluşumunda bir çok etken vardır. ancak en önemli etken volkanik hareketlerdir. vokanik hareketler bir dağı oluşturabilir veya alttan yapacağı basınçla yeni tepeler oluşturabilir. volkanik hareketler yeni kıtalar bile oluşturabilir.
+ Yorum Gönder