+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Sürüklenme ve Taşıma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sürüklenme ve Taşıma
  Sürüklenme ve Taşıma

  suruklenme tasıma nedir.jpg
  Kopan parçaların bulundukları yerden uzaklaştırılmasına sürüklenme denir. Sürüklenme çoğu kez ışınmayla birlikte ortaya çıkar ve bunun sonucunda aşınan yüzey yeniden aşındırıcı güçlerin etkisi altına girer. Sürüklenme kütleçekiminin, suyun akım gücünün, buzun itici gücünün ve rüzgar hareketinin artık hiçbir şeyi hareket ettiremeyeceği noktada son bulur. Bu nedenle bazen dağların yakınındaki çukurlarda ya da dağların eteklerinde sürüklenmiş parçalara rastlanır.

  Doğa güçlerinin bu parçacıkları daha uzaklara götürdükleri de olur, buna taşıma denir. Özellikle ırmaklar kopardıkları parçaları çok uzaklara götürebilir. Suyun aşındırıcı gücünün etkisiyle oluşmuş “V” biçiminde vadilere rastlanabilir. Su gibi buz da kayalardan parçalar koparıp uzaklara taşıyabilir ve “U” biçiminde vadiler oluşturabilir. Denizin taşıyıcı etkisi dalgalar, gelgit ve akıntılarla ortaya çıkar. Rüzgar ise özellikle koruyucu bitkilerin olmadığı kurak bölgelerde büyük zararlar verebilir ve küçük parçaları binlerce kilometre uzağa taşıyabilir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  yağışlar rüzgarlar eriyen buzullar seller gelgitler dalgalar her zamnb bir şeyi bir yerden taşımayada yarar. örneğin esen bir rüzgarın etkisiyle yerdeki kük toprak parçaları kopar ve başka bir yerde birikir. en büyük madde taşımasını seller yapmaktadır.
+ Yorum Gönder